Matcha Çayının Faydaları Nelerdir

26.01.2021
683
Matcha Çayının Faydaları Nelerdir

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir, Son yıllarda belki de adından en çok söz edilen çaylardan biri olan matcha çayı geleneksel bir japon çay töreninde, rol alan yeşil çay türlerinden biridir. Geniş bir kullanım yelpazesi olan matcha sağlık ürünlerinden, kafeteryalara kadar her yerde yerini almaktadır. Latte, çay hatta tatlıların içerisinde bile kullanılmaktadır. Peki matcha çayı nedir?

Matcha, yeşil çay gibi “camellia sinensis” bitkisi üzerinden üretilir. Fakat farklı şekilde yetiştirilmesi ile benzersizdir. Çiftçiler doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması için hasat döneminden yaklaşık 30 gün önce çay bitkilerinin üzerine örterek maçının yetiştirilmesini sağlar. Bu yöntem klorofil üretimini ve amino asit içeriğini artırır.  Ayrıca bitkiye daha koyu bir yeşil ton verir. Elle toplanan çay yaprakları sap ve damarlarından ayrılır. Yaprakları ise matcha olarak adlandırılan ince bir toz halinde paketlenir.

Matcha çayının faydaları nelerdir?

  • Matcha çayı antioksidan bakımından çok yüksektir. Matcha çayı, kronik hastalıklara sebep olabilecek zararlı serbest bileşenlerin nötralize edilmesinde etkilidir.
  • Yapılan bazı çalışmalar, matcha çayının karaciğer hasarını önleyebildiğine ve karaciğer hastalığı riskini azaltabileceğine işaret ediyor. Ancak bu çalışmalar henüz kesinlik kazanmış değildir.
  • Matcha, yeşil çaya nazaran çok daha yüksek oranda kafein içermektedir. Sadece yarım çay kaşığı maça tozu 35 miligram kadar kafein içerir. Kafein yağ yakımında etkilidir, çünkü metabolizma hızını arttırır. Zayıflamaya yardımcı bir besin olarak tüketilebilir.
  • Yapılan bazı araştırmalar zengin besin değerlerine sahip olan matcha çayının,  kalp hastalıklarına karşı koruyabilir olduğunu gösteriyor. Ayrıca matcha çayının düzenli tüketilmesi trigliseritlerin yanında total kolesterolün, ayrıca damar tıkanıklığına neden olan, Ldl kolesterolün seviyelerini azaltabileceğini söylüyor.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.