Melanur Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
1.766
Melanur Balığı Nasıl Pişirilir?

Melanur Balığı Nasıl Pişirilir?, Çok lezzetli bir balık olan melanur balığı, Akdeniz, Marmara ve Ege’de görülmektedir. Bu yönden denizlerimiz çok zengin biz ise çok şanslıyız. Çok kolay avlanan bir balıktır. 25 santimetre civarında boyu olan bir balıktır. Karagöz ve mercan balıkları ortak özelliklere sahiptir. Yaşadıkları bölgeler aynıdır diyebiliriz. Kıyıya yakın yerlerde melanur balıklarıyla karşılaşmamız çok mümkündür. Sürü şeklinde yaşadıkları bilinmektedir.

Melanur balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Melanur Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Melanur Balığı Nasıl Pişirilir?

Melanur balığını lezzetli bir tüketmek istiyorsanız, balığın taze olması çok önemlidir. Canlı ve parlak gözler balığın taze olduğunun kanıtıdır. Az yağlı bir balıktır, zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Balık tüketirken mevsimi her zaman önemlidir, lezzetini önemli derecede arttırır.

Izgarası ve tavası yapılan bir balıktır. Meze yapımında karşılaşabilirsiniz. Mangal ve köz için farklı pişirme yöntemlerine sahiptir. Temizledikten sonra, üzerini 2-3 kere çizip folyo kağınıda koymalısınız. Eğer isterseniz o folyo kağıdının içerisine, biber, soğan ve domates te eklenebilir. Folyo kağıdı hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. Mangal içerisinde, köz ile pişirilmelidir.

Genelde tavada da pişirilen melanur balığı, çok yağlı bir balık değildir. Bu yüzden zeytinyağı kullanmalısınız. Melanur balığı mangalda kuru olacaktır, bu yüzden ideal pişirme yönteminden birisi tavada pişirmektir. Çiğ olarak ta yenilen melanur balığı, küçük parçalara bölünerek, limon suyu, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve karabiber olan karışımda 3-4 saat bekletilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.