Melatonin Nedir? Melatoninin Etkileri Nelerdir?

26.01.2021
839
Melatonin Nedir? Melatoninin Etkileri Nelerdir?

Melatonin Nedir Melatoninin Etkileri Nelerdir, Son zamanlarda takviyeleri ile adını duyuran melatoninin ne olduğu sorusu akıllara oldukça takılan bir soru. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan melatonin uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormon. Beynin hemen altında bulunmakta olan pineal bez ya da bir diğer adıyla epifiz bezi olarak bilinen kısımdan salgılanır.

Melatoninin vücuttaki görevleri uyku ve uyanma zamanlamasına ayarlıyor olmasının yanında, kan basıncının düzenlenmesi gibi günlük döngü ile değişmekte olan faktörlerin. Senkronize edilmesinde önemli bir rol almasıdır.

Melatonin Nedir Melatoninin Etkileri Nelerdir

İlaç veya takviye olarak kullanılan melatonin ise genellikle laboratuvarlarda sentetik olarak üretilmektedir. Melatonin takviyesi sadece bir doktor tavsiyesi ile alınmalı. Jet lag veya vardiyalı çalışma durumları gibi uyku sorunlarının kısa süreli tedavisi için alınmalıdır.

Melatonin piyasada bilinen en yaygın formu hap formunda olsa da yanak içi veya dil altına yerleştirilebilen çeşitleri de mevcuttur. Bu şekilde alınan melatonin doğrudan vücut tarafından emilir. Peki melatonin etkileri nelerdir ?

Melatoninin Etkileri Nelerdir

Melatonin asıl görevi gece gündüz döngüsünü veya uyku, uyanıklık döngüsünü düzenler, karanlık ortamda bulunmak vücudun daha çok melatonin üretmesine neden olur. Ve bu durum vücuda uykuya geçiş için bir işaret verir.

Tam aksi olarak aydınlık veya ışıklı bir ortamda bulunmak, melatonin üretimini azaltıcı bir etkiye neden verir ve vücudu uyanık olmaya hazırlanma işaretini verir. Uyku sorunu yaşayan insanlarda yaygın bir şekilde düşük melatonin seviyeleri görülebilir.

Bunun yanı sıra uyku düzenlemesi için takviye şeklinde alınan melatonin hormonunun, etkili olduğuna dair kesin kanıtlar henüz  ortada yoktur.

Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli melatonin kullanımı ile birlikte uyku başlangıç süresinin yaklaşık 6 dakika kadar erkene çekildiğini göstermiştir. Ancak buna karşın toplam uyku süresinde herhangi bir değişiklik olmadığı kayda geçirilmiştir.

Not: Tüm takviyeler gibi melatonin hormonu takviyesi de kesinlikle bir uzman eşliğinde alınmalıdır. Doz aşımı gibi durumlarda melatoninin olumsuz yan etkileri de bulunmaktadır. Kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Danışmadığınız taktirde Size Yemek Tarifleri sorumlu tutulamaz. Sağlıklı günler dileriz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.