Melisa Çayı Nasıl Demlenir

07.02.2021
1.074
Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa Çayı Nasıl Demlenir, Bir önceki makalemizde melisa çayının faydalarından söz etmiştik. Eğer bu çayın saymakla bitmeyen faydalarından hala haberdar değilseniz yazımızı mutlaka göz atın. Melisa çayı tüketmek isteyenlerin aklına gelen ilk soru olan melisa çayı nasıl demlenir sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu çayın ne zaman tüketilmesi gerektiği, zayıflama üzerinde olan etkisi ve var olan yan etkilerinden de bahsedeceğiz.

Melisa Çayı İçin Gereken Malzeme Listesi

Bir çay kaşığı kadar kurumuş Melisa otu (eğer otunuzu taze olarak kullanacaksanız bu miktar bir buçuk çay kaşığına denk gelecektir. )

  • 250 mililitre kadar su

Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa çayını hazırlamak oldukça kolaydır ancak hazırlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Bitki çayları her ne kadar aromasını zenginleştirmek için farklı malzemelerle karıştırılsa da, melisa çayında böyle bir uygulamaya başvurmanızı tavsiye etmeyiz. Sade bir şekilde tüketmeniz, içerisine başka bir bileşen eklememeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü melisa otu başka otların içerisinde barındırdığı bileşenlerle birlikte toksik bir etkiye bile sahip olabiliyor. O yüzden lütfen bu konuda dikkatli olun, çayınıza başka bir malzeme eklemeyin. Sadece 2 malzeme ile deneyebileceğiniz melisa çayını hazırlamak için ilk önce suyunuzu kaynatmalısınız. Bardağın içerisine aldığınız kaynar suya, taze veya kurutulmuş olarak tercih ettiğiniz melisa otunu ilave ediniz. Yaklaşık 8 ila 10 dakika arasında bir demlenme sürecinin ardından süzdüğünüz melisa çayını afiyetle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun 

 

Melisa Çayı Ne Zaman Tüketilmelidir

Bu çayın gün içerisinde dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Ancak tüketirken dikkat etmeniz gereken husus günde 2 fincanı aşmamalıdır. Bu sebepten dolayı melisa çayının kahvaltı sonrası veya akşam yemeği sonrası tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Düzenli olarak melisa çayı tüketmek istiyorsanız en fazla 10 gün kadar tüketmeli, bu 10 günün ardından kesinlikle bir hafta tüketmeye ara vermelisiniz. Her şeyin fazlası elbette ki zarar.

Burada dikkat etmeniz gereken bu husus dışında, düzenli bir şekilde tükettiğiniz antidepresan, tansiyon ilaçları benzeri ilaçlarınız varsa bu çayı bendi başınıza tüketmemelisiniz. Tüketmek istiyorsanız da öncesinde kesinlikle bir uzmana sormalısınız. Bunun nedeni melisa çayının aldığınız ilaçlarla sağlığınızı riske atacak tepkimelere girebilmesi yüzündendir. İlacınızın etkisini azaltabilir, değiştirebilir veya ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda emzirme veya hamilelik dönemi içerisinde iseniz melisa çayını tüketmenizi önermiyoruz.

Melisa Çayı Zayıflatır Mı

Melisa çayı tüketenlerin veya tüketmek isteyenlerin aklına gelen bir diğer soru ise, melisa çayı  zayıflatır mıdır. Antioksidan özelliklere sahip olan ve bitkisel bir çay olduğundan dolayı zayıflamaya elbette ki olumlu bir etkisi vardır. Ancak her besinde içecekte olduğu gibi bu çay tek başına kilo verdirmez. Etkileri içinde boşaltım ve sindirim sistemlerinin sağlığını olumlu etkileyip destek olması olduğundan dolayı zayıflamaya katkıları vardır. Hazımsızlık, gaz sancısı gibi ve problemleri engellediğinden dolayı şişkinliği ortadan kaldırabilmektedir. Ancak sağlıklı bir şekilde Zayıflamak istiyorsanız kesinlikle bir diyetisyen veya beslenme uzmanına danışmalısınız. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli bir şekilde spor yapıp kilo vermeye çalışın. Bu çayın tüketimi hakkında bir doktora mutlaka danışmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.