Menekşe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

23.01.2021
699
Menekşe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Menekşe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır, Menekşeler hakkında bakım yetiştirme konusuna hakimsiniz. Bu noktadan sonra akla gelecek ilk soru yetiştirmiş olduğunuz menekşeyi nasıl çoğaltabilirsiniz oluyor. Bu yazımızda sizlere püf noktalarıyla beraber Menekşe bitkisinin nasıl çoğaltılacağını anlatacağız Menekşe çoğaltmak zor gibi görünse de vereceğimiz taktikler sayesinde hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Menekşe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Menekşe çoğaltma konusunda ilk adım yapraklarını budama işlemi olacaktır. Budama esnasında dikkat etmeniz gereken nokta budamış olduğunuz yaprakların en az 3-4 santimetre kadar bir sap uzunluğuna sahip olmasıdır.

Hasarı mümkün olduğunca engelleyerek budamış olduğunuz yapraklar için tercih edebileceğiniz 2 ayrı teknik bulunmakta. Dilerseniz kestiğiniz yaprakları direkt olarak bir saksıya transfer edebilirsiniz. Aynı zamanda içi dolu bir bardak içerisinde yaprakları kök verinceye dek tutabilirsiniz.

Çayınızı transfer edeceğini saksı drenajlı yani altında delikleri bulunan bir saksı olmalıdır. Toprak seçimi olarak saksı toprağı olarak bilinen organik bileşenler bakımından zengin ve mineraller içeren bir toprak kullanmalısınız. Saksınızın dörtte biri kadar toprağı ekledikten sonra yaprakları kök kısımlarından dikkatlice toprağa ekin. Ekim işlemi bittikten sonra üzerine az miktarda toprak ekleyin fakat bitkiye baskı uygulamayın. Yaprakların sap kısımlarının üçte biri toprağa ekilmiş olmalıdır. Kalan kısımlar toprağa temas etmemelidir.

Ekim işleminin ardından can suyu olarak da nitelendirilen ilk sulama işlemini gerçekleştirin. Bu aşamadan sonra bakım işlemi Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır adlı makalemizde belirtmiş olduğumuz gibi olmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.