Mercimek Otunun (Çıbrıka) Faydaları Nelerdir

28.01.2021
1.537
Mercimek Otunun (Çıbrıka) Faydaları Nelerdir

Mercimek Otunun (Çıbrıka) Faydaları Nelerdir, Çıbrıka adıyla da bilinen mercimek otu, Anadolu mutfağının en köklü baharatlardan biridir. İpekyolu aracılığı ile Bulgaristan’dan tüm dünyaya yayılmış olan bu ot, Anadolu mutfağında da uzun zamandır yer almaktadır.

Nane ve kekik ailesinden geldiği bilinen evde de kolayca yetiştirilebilmektedir. Kurutulup, baharat olarak tüketilen bu ot her öğünde yemeklere lezzet katması için kullanılmaktadır. Kendine özel bir koku ve tada sahip olan mercimek otu, özellikle göçmen yemeklerinin olmazsa olmazlarındandır. İçerisinde kekik gibi etkili antibakteriyel maddeler barındırmaktadır. Özellikle, ödem atmak isteyenler için tercih edilen bir ottur. Peki mercimek otunun faydaları nelerdir.

Mercimek Otunun (Çıbrıka) Faydaları Nelerdir

  • Bir takım hastalıklardan ötürü, vücutta meydana gelen ödem gibi rahatsızlıkların kolay atılmasında etkili bir ottur. İltihabı temizleyen mercimek otu, kemik ve kas sağlığını da olumlu etkilemektedir.
  • Hazımsızlık probleminden muzdarip olan kişilerin, kahvaltı  sofralarında mutlaka bulundurması önerilir. Sindirimi rahatlattığı söylenen mercimek otu, bağırsak fonksiyonlarının da daha sağlıklı olmasına yardımcıdır.
  • Mevsim geçişlerinde artış gösterilen hastalıklara, yakalanma yada önlemek için bilhassa çorbaların içerisine eklenip tüketilmesi önerilir. Bu sayede bağışıklığı güçlendiren mercimek otu ve su vücudun enerji oranını da arttırmaktadır.
  • İdrar yolu hastalıkları, çoğu insanın yaşadığı sağlık problemlerinden birisidir. Bu sorun beraberinde mesane ve böbrekte taş oluşumuna da neden olabilmektedir. Bunu engellemek için vücudun sıvı oranını artırıp idrarı söktürmek gerekmektedir. Mercimek otu idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
  • Kanda bulunan enfekte hücrelerin atılımında da etkili olduğu bilinmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.