Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?

15.02.2021
751
Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?

Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?, Doğada yetişen şifalı bitkilerden birisi olan meyan kökü aktarlar başta olmak üzere çoğu yerden temin edilebilmektedir. Günümüzde oldukça rağbet gören meyan kökü, hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmektedir. Birçok derde derman olan bu bitki ülkemizde, Akdeniz topraklarında yetişmektedir. Aynı zamanda yine ülkemizde meyan kökünün şerbet olarak tüketimi mevcuttur. Sokaklarda meyan kökü çayı satılan, ilimiz Adana’da bu bitkinin kullanımı oldukça yaygındır.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?

  • Meyan kökü çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler, diğer bitki çaylarında olan malzemelerden farksızdır. Çayınızın iyi demlenmesini istiyorsanız porselen demlik tercih edebilirsiniz. Meyan kökü çayını hazırlamak için, aktarlardan meyan kökü satın alabileceğinizi belirtelim. Meyan kökü bütün parçalar halinde satılmaktadır. Eğer elinizde büyük bir meyan kökü var ise evinizde rendeleyip, bıçak ile ufak parçalara ayırarak çayını yapabilirsiniz.
  • Meyan kökü çayı, şeker pancarından çok daha tatlıdır. Bu özelliği nedeniyle herkesin damak tadına uyacak çay değildir. Özellikle diyabet hastalığı olanlar, bu çayı çok dikkatli tüketmelidir.
  • Meyan kökü çayının hazırlanmasında, kullanacağınız temel ölçü, bir fincan sıcak suyun içine, bir çay kaşığı kadar kök eklenmesi şeklindedir.  Bu çayı demlik veya cezvede hazırlayabilirsiniz. Demlikte hazırlamak istiyorsanız,
  • Meyan kökünüzü demliğin içerisine aktarın. Kökün üzerine bir fincan sıcak su ekleyip on dakika kadar demlendirin. Sonrasında süzdüğünüz meyan çayınız servise hazır olacaktır. Meyan kökünü cezvede hazırlamak için yine aynı ölçüden yararlanabilirsiniz. Bir fincan su ile kaynattığınız, bir çay kaşığı meyan kökü ılıdıktan sonra tüketime hazır olacaktır. Eğer damağınıza acı tadı gelirse tatlandırmak için tarçın veya bal kullanabilirsiniz.
  • Bu çayı günde en fazla iki kere tüketebilirsiniz. Daha fazla tüketilmesi sağlığınızı riske atabilirsiniz. Aç veya tok olarak tüketmenizin fark etmeyeceği bu çayı, akşam yemeklerinden sonra tüketmeniz daha faydalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.