Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

15.02.2021
551
Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?, Meyan kökü çayı sahip olduğu şifalı etkileri sebebi ile oldukça popüler bir çaydır. Vücudu hastalıklara karşı koruyup, geniş kapsamlı rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olması ile bilinmektedir. Asya ve Avrupa kıtalarında doğal bir şekilde yetişen meyan bitkisi, bir-iki metre kadar boya sahip olabilir ve kökleri toprağın derinliklerine iner, meyan kökü yılın her döneminde toplanabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen meyan, başta Adana olmak üzere pek çok farklı yörede çay ve şerbet olarak içilmektedir. Kendine has aroması ve vücuda sağladığı faydalar nedeniyle oldukça popülerdir.

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Meyan kökü çayının tüketilmesi iltihapsız ve iltihaplı ağrıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yapılan bir takım araştırmalar, mide ülseri rahatsızlığı olanların meyan kökü çayı tükettikten sonra, ülserin etkilerinde hafifleme yaşadığı görülmüştür. Mide ülseri rahatsızlığı yaşıyorsanız, meyan kökü çayı tüketebilirsiniz.
  • Sıcak günlerde meydana gelen, dehidrasyonu ortadan kaldırıcı etkisi olmaktadır.
  • Meyan kökü çayının düzenli olarak tüketilmesi ağız yaralarını iyileştirmektedir.
  • Vücutta biriken ödem oluşumunun önüne geçen meyan kökü çayı, yemekten sonra içildiğinde hazımsızlığın önüne geçici etkiye sahiptir.
  • Kış döneminde meydana gelen nezle, soğuk algınlığı, grip benzeri üst solunum yolu hastalıklarında, meyan kökü çayı tüketilmesi semptomların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Meyan kökü çayının düzenli olarak tüketilmesi karaciğer iltihabını azaltmaktadır. Karaciğer hastaları tarafından tüketilebilir.
  • Meyan kökü çayının tüketilmesi, soğuk havalar ile beraber gelen viral hastalıklardan vücudunuzu korur.
  • Karaciğer iltihabını engellemeye yardımcı olur.
  • Vücutta meydana gelebilecek ödemleri önler.
  • Mide sancıları ve kramplarının önüne geçer. Ancak her şeyde olduğu gibi meyan kökü çayının da faydalarının yanı sıra yan etkileri bulunmaktadır.

Bu çayın fazla tüketilmesi vücudunuzda şişkinliğe sebebiyet verebilmektedir. İyi bir ödem atıcı olmasına rağmen çok fazla tüketirseniz içerisindeki şeker miktarı yüzünden, vücudunuzda şişme yapabilir. Meyan kökü çayının tüketimi, bazı riskli gruplar için uygun değildir. Eğer herhangi bir kanser riski altındaysanız veya kansızlık, şeker hastalığı, hipertansiyon, kronik kalp hastalığı, potasyum eksikliği gibi rahatsızlıklardan birisine sahipseniz, bu çayı tüketmeniz sağlığınızı riske atabilir. O yüzden lütfen, tüketmeden önce doktorunuza danışın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.