Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
707
Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?, Meyan kökü baklagiller familyasına ait olup, çok yıllık çalımsı bir bitkidir. Bu bitkinin boyu 50-150 hatta 200 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Kanat şeklinde yapraklara sahip olan bu bitki eliptik, kenarları bütün şeklinde olan yaprakçıklara sahiptir. Karakteristik olarak tüylü, altı grimsi yeşil ve üstü koyu yeşil renkte yaprakları bulunmaktadır. Çiçekleri ise mor ve morun tonlarına sahip renkte olup kelebek şeklindedir. Fasülye kapsülünü andıran, meyan kökünün meyvesi koyu bir kırmızı renktedir. Kapsülünün içerisinde 3-6 tane koyu renkte tohum bulundurmaktadır. Meyan bitkisi yabani olarak yetişmekte olan bir bitki olup genellikle nemli ve sulak alanlarda yetişmektedir. Yetişme bölgesi olarak kendine, Akdeniz ülkeleri, Türkistan, Rusya ve Ukrayna’yı yer edinmiştir.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

  • Ağız içerisinde meydana gelen yaralanmaların (aft) tedavi edilmesine yardım eden bir bitkidir.
  • Meyanın en çok bilinen özelliklerinden birisi ise bağışıklık sistemine destek verici özelliğidir.
  • Meyan kilo kaybını destekleyici özelliğe sahiptir. Kilo vermeyi kolaylaştırarak, hızlandırmaktadır.
  • Boğaz ağrısı ve gribe iyi gelmekte olan meyan, susuzluğun da giderilmesine yardımcıdır.
  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelmekte olan meyan, aynı zamanda ciltte meydana gelmekte olan sedef hastalığı, akne, sivilce gibi rahatsızlıklarında tedavisinde destekleyici olarak kullanılmakta olan bir besindir.
  • Meyan doğal bir idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür.
  • Hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olan meyan, gastrit ve ülser gibi hastalıklara iyi gelmesiyle bilinen bir bitkidir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.