Mezgit Balığı Nasıl Pişirilir?

04.02.2021
2.834
Mezgit Balığı Nasıl Pişirilir?

Mezgit Balığı Nasıl Pişirilir?, Mezgit balığı, kılçığı az, etinin bol olması nedeniyle tavuk balığı olarak bilinmektedir. Türkiye’de çok fazla tüketilen bir balıktır. Çok lezzetli bir balık olması nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Severek yenen deniz ürünlerinin başında mezgit balığı vardır diyebiliriz. Pişirdiğiniz zaman ortaya yoğun bir koku yaymadığını fark edebilirsiniz. Balık tüketmeyi seven kişiler ve özellikle çocukların sıklıkla tükettiği bir balıktır.

Çoğu ülkede konserve olarak tüketilmektedir. Fakat Türkiye’de taze olarak tüketilebilmektedir. Ilıman denizlerde yaşar. 30-300 metre derinliklerde yaşar. Çok fazla gezen bir balık olduğu için çeşitleri oldukça fazladır. Türkiye’de sarı mezgit olarak tanınmaktadır. Türkiye’ye yakın çoğu denizde mezgit balığını bulabilirsiniz. Ortalama boyutlara sahip olan bir balıktır. Bu sayede her türlü pişirme yöntemi ile pişirilebilir.

Mezgit balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Mezgit Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Mezgit Balığı Nasıl Temizlenir?

El yordamıyla küçük balıkları temizlemek mümkündür. Mezgit, çipura gibi büyük ebatlı balıkları temizlerken bıçaktan yardım almanız gerekir.

  • Temizlerken ilk adım, karnını, yüzgecinden kuyruğuna doğru keserek açmanız gerek.
  • Ardından içerisindeki organları boşaltmamız gerekiyor.
  • Boynunu kopartmayacak şekilde alt kısmından kesin, kılçıkları çıkartın.
  • Kan pıhtıları veya kalıntıları bol su ile temizleyin. Omurgalarına yapışık halde görebileceğiniz, koyu renkli zarı temizlemeniz gerekmektedir. Eğer düzgün bir şekilde temizlemezseniz tüketim sırasında ağzınızda acı bir tat oluşturur.

Mezgit Balığı Nasıl Pişirilir?

En çok tercih edilen pişirme yöntemine mezgit tava diyebiliriz. Mezgit tava yapılışı, hamsi tava yapılışına çok benzemektedir. Yumurtalı mezgit kızartma çok tercih edilen bir diğer pişirme yöntemlerindendir. Mezgidi farklı yöntemlerle de pişirebilirsiniz. Ülkemizde birden fazla mezgit tüketme yöntemleri vardır. İşte bunlardan birkaçı; zeytinyağlı mezgit sarma, haşlayarak pişirme, mezgit salata gibi farklı şekillerde de pişirilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.