Mihaliç Peyniri Nasıl Yapılır?

14.06.2021
829
Mihaliç Peyniri Nasıl Yapılır?

Mihaliç Peyniri Nasıl Yapılır?, Mihaliç peyniri ismini Bursa’da bulunan Karacabey ilçesinin eski adı Mihaliç’ten almaktadır. Karakteristik özellikleri yağlı, tuzlu, iri gözenekli, hafif sarıya çalan rengidir. Bu peynirin dış kısmı beyaz ve ince bir kabuğa sahiptir. Mihaliç peynirinin geçmişi neredeyse 250 yıl öncesine dayanmaktadır. Geleneksel şekilde üretilirken, %100 koyun sütü kullanılırken, günümüzde peynir üreticileri tüketicilerin talepleri üzerine peynirde hayvansal koku olmaması için koyun, inek ve keçi sütünün belirli miktarlarda karıştırılması sonucu yapılmaktadır. Mihaliç peynirinin üretim alanı Bursa başta olmak üzere Balıkesir ve İzmir’dir.

Mihaliç Peyniri Nasıl Yapılır?

Mihaliç peyniri için belirli miktarlarda karıştırılmış koyun, inek ve keçi sütüne ihtiyaç vardır. 5 kilogram kadar sütten 1 kilogram kadar peynir elde edilir. Süzme işlemine maruz bırakılıp temizlenmiş olan süt bir kazanın içerisine ilave edilir. Mayalanma işlemine maruz bırakılan peynirin meydana getirdiği pıhtılar, tahta sopalar yardımıyla neredeyse pirinç tanesi kadar oluncaya dek karıştırılma işlemine maruz bırakılır. Bu peynirin karakteristik özelliği olan gözenikli yapıyı elde etmek için kazanın içerisine kaynamış su eklenmektedir. Bu aşamadan sonra kazanın üzeri temiz bir bez yardımıyla örtülmektedir. Bu aşamadan sonra dibe çökmüş olan peynir parçaları ele alınıp yuvarlanır ve sıkıştırılma işlemine maruz bırakılır. Temiz bir bezin üzerine alınan topaklar, bir çengele bağlanıp dinlendirmeye bırakılır. Aradan geçen yaklaşık 12 saatin sonrasında peynir salamura işlemine maruz bırakılır. Tuz ve peynir tabakalar şeklinde olarak fıçıların içerisine basılır. Bir soğuk hava deposunda üç-dört ay bekletilir ve sonrasında yenilmeye hazır hale gelir.

Mihaliç Peyniri Nasıl Tüketilir?

Herhangi bir ağırlık ve büyüklük standartı bulunmayan mihaliç peyniri, yaygın olarak üç-dört kilogramlık peynir parçaları şeklinde satılır. Salamura peynirlerden olan mihaliç tuzlu yapıya sahiptir ve dayanaklı peynirler kategorisinde kendine yer edinmiştir. Kullanım alanı olarak tavada kızartması meşhurdur. Ancak tüketilmeden önce fazla tuzunu atabilmesi için ılık suda 5-6 saat bekletilmesi gerekmektedir. Mihaliç peynirinin içerisinde %45 oranda yağ bulunmaktadır. Kahvaltılar için doyurucu bir tercih olabileceği gibi tost, ev yapımı erişte, salata ve makarnalarda da bulunmaktadır.

Mihaliç Peyniri Nasıl Saklanır?

Mihaliç peyniri, tüm fermente süt ürünleri ile aynı şekilde içerisinde camda bakteriler barındırır. Bekletildiği süre boyunca çeşitli kimyasal özellikleri ve yapısı değişebilmektedir. Beyaz peynirle aynı şekilde tuzlu su içerisinde bekletilmesi gereken bu peynir, 4-6 derecelik sıcaklıklarda muhafaza edilmektedir. Evlerde buzdolabının alt rafında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilebilen bu peynir, soğuk iklimlerde yaşayanlar tarafından hava alan ve serin kilerlerde de saklanabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.