Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

04.02.2021
1.510
Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?, Halk arasında genellikle çizgili mercan olarak bilinmektedir. Ilıman denizlerde yaşar. Oldukça ürkek ve meraklı bir balıktır. Eti beyaz ve oldukça lezzetlidir. 150-200 metre derinliğe sahiptir. Sürü halinde yaşamını sürmektedir. Diğer ülkelerde boyu 45-50 cm’yi bulabilmektedir. Kilosu ise 2kg olabilmektedir. Ülkemizde 35-45 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Marmara ve Karadeniz bölgesinde mırmır balığını bulabilirsiniz.

Mırmır balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Mırmır Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Mırmır Balığı Nasıl Saklanır?

Kış aylarında, 20 derecelik bir oda sıcaklığında, 20 saat kadar bekletilebilir. Yaz aylarında ise bu süre oldukça azalır. Eğer pişirme işlemine geçmek için 20 saati aşılacaksa, temizlenmeli ve buzdolabına konulmalıdır. Mırmır balığını temizleyip, buzdolabında 3-4 gün kadar bekletebilirsiniz. Eğer derin dondurucu da saklanacak ise 3-4 haftaya kadar uzayabilir. Sadece mırmır balığı için geçerli olmayan bir kural vardır. Eğer balık çözünmüş ise yeniden dondurmamalısınız. O yüzden balığı tüketeceğiniz kadar çözündürmenizi tavsiye ederiz. Eğer balığı donduracaksanız, ilk önce temizlemeli ardından tuzlama işlemine geçmelisiniz. Buzdolabında 1-2 saat bekletip ardından dondurucuya koymanızı öneririz.

Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

Mırmır balığını birden fazla yöntem ile pişirebilirsiniz. Fakat en çok tercih edilen pişirme yöntemleri arasında, fırın ve tava bulunmaktadır. Çok kızgın veya çok soğuk yağ kullanılmamalıdır. En ideal sıcaklıkta pişirerek servis edebilirsiniz. Eti oldukça lezzetlidir. Salatalarda da çok tercih edilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.