Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?

15.02.2021
513
Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?, Mısır bitkisinin ana vatanı Amerika kıtasıdır. Bitkinin yayılımı Avrupa kıtasından, Afrika kıtasına oradan Kuzey Afrika’ya, Kuzey Afrika üzerinden de Anadolu’ya kadar kullanımı yayılmıştır. Mısır bitkisinin yetişmesi kolaydır. Aynı zamanda kullanım alanı da geniş olduğundan dolayı, dünyanın neredeyse her yerinde tarım imkanı vardır. Ülkemizde, özellikle mısır unu özellikle popülerdir. Mısırdan elde edilen püsküllerde oldukça faydalıdır ve çay olarak tüketilebilmektedir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?

Çayın hazırlanma sürecinde ilk olarak mısır püsküllerine ihtiyacınız vardır. Kendi elleriniz ile hasat ettiğiniz püsküller, çok daha iyi olsa da bu püskülleri pazardan da sağlayabilirsiniz. Taze mısırların üzerinden ayıkladığınız püskülleri, gazete kağıdının üzerine yayıp kuruması için serin ve güneş almayan bir yere bırakabilirsiniz. Bu ortamda kuruttuğunuz püskülleri cam kavanozun içerisine koyarak stoklayabilirsiniz.

  • Çayınızı demlemeye başlamak için, kurutulmuş veya taze olarak tercih edeceğiniz mısır püsküllerinizi, ince parçalar halinde doğrayın.
  • Hazırladığınız bu püskülden bir yemek kaşığı kadarını, demliğinizini içerisine aktarın.
  • Üzerine bir büyük su bardağı kadar kaynattığınız suyu ilave edin. Yaklaşık 20 dakika kadar bir demlenme süreci ardından çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.
  • Bu çay mısır püskülü suyu olarak ta bilinmektedir. Çayınıza lezzet katmak ve faydasını katlamak için içerisine bir dilim limon ilave edebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.