Mocha Nasıl Yapılır?

09.06.2021
810
Mocha Nasıl Yapılır?

Mocha Nasıl Yapılır?, Çok sevilen içeceklerden birisi olan Mocha adını Yemenin, Mocha Limanından almıştır. Aroması çikolatayı andıran Mocha Matari kahvesinin bu limanda popülerlik kazanmıştır. Çok beğenilen bu kahvenin aromasını elde etmek için farklı kahvelerin içerisinde gerçek çikolata kullanılmıştır. Farklı çeşitlerdeki çekirdeklerle hazırlanan bu kahve asıl Mocha Matari kahvesini andırmasa da çikolata aromalı bir kahve türü olan Mocha’nın doğuşu buraya dayanmaktadır.

Mocha Nasıl Yapılır?

Macchiato, Latte ve Cappucino’ya benzer şekilde Mocha’da, Espresso bazlı bir içecektir. Eğer bir Mocha hazırlamak istiyorsanız işe öncelikle Espresso hazırlamak ile başlamalısınız. İki ölçek Espresso ile hazırlanan bu içecek 300 mililitrelik büyük bardaklarda servis edilmektedir. Kişinin damak zevkine göre istenilen oranda ve istenilen çeşitte çikolata eklenmektedir. Dışardan satın alacağınız Mochaların içerisinde genellikle 24gram çekirdek kullanılmaktadır. Mocha’nın servisten önceki son aşamasında ise üzerine bardağı tamamlayacak şekilde köpürtülmüş ve kremalandırılmış sıcak süt eklenmektedir.

Mocha Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mochayı özel kılan karakteristiği içerisinde bulunan çikolata ile asıl aromasını kazanmasıdır. Bu kahvede çikolata aromasını yakalayabilmek için çikolata tozu, kuvertür çikolata, çikolata şurubu veya drop çikolata tercih edilebilmektedir. Ancak drop ve kuvertür çikolatalar yapı gereği sert olduğundan dolayı öncelikle benmari usulü eritilmesi sonrasında kahveye eklenmesi gerekmektedir. Bu nedenlerden ötürü Mocha hazırlarken bu çikolataları kullanmak zahmetli olabilmektedir. Evinizde hazırlarken bu zahmetten kurtulmak için bunun yerine çikolata şurubu veya toz çikolata tercih edebilirsiniz.

Mocha Nasıl Servis Edilir?

Hazırlamış olduğunuz Mochanın içerisine damak zevkinize göre süt kreması veya krem şanti eklemeniz mümkündür. Son aşamada sunuma güzellik katmak için kremalandırdığınız Mochanın üzerine rendelenmiş çikolata, çikolata sosu veya çikolata tozu eklemeniz mümkündür. Yapısı gereği yumuşak ve tatlı bir aromaya sahip olan bu kahveye şeker ilave edilmemektedir. Bu kahvenin yanında uyum sağlayan yiyecekler arasında Cheesecake, Bitter Çikolata, Elmalı Tarçınlı Kek yer almaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.