Mozzarella Peyniri Nasıl Kullanılır?

14.06.2021
1.038
Mozzarella Peyniri Nasıl Kullanılır?

Mozzarella Peyniri Nasıl Kullanılır?, Dünya mutfağı lügatına adını İtalyanlar tarafından yazdırmış olan Mozzarella peyniri olgunlaştırma sürecine maruz bırakılmadan tüketilen peynirlerden birisidir. Dünyaca popüler olan Mozzarella peyniri ismini İtalyanca’da bulunan Mozzare kelimesinden almaktadır. Anlamı dilimlere ayırmak kesmektir. Tüm, Güney İtalya’da manda sütlerinden üretilen bir peynir çeşididir. Dilimlendiğinde içerisinden sütü andıran ekşi ve tuzlu bir sıvı akmaktadır. Aromatik bir kokusu bulunmaktadır. Mascarpone, parmesan ve ricotta peyniriyle birlikte Mozzarella peyniri dünyada en çok sevilen İtalyan peynirlerinden birisidir. Fileta tipinde üretilmektedir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Kullanılır?

Bu peynir İtalyanlar tarafından dünya mutfağına adını yazdıran pek çok gıda ve yemeğin içerisinde tercih edilmektedir. Tatlıların içerisinde kullanılmaya oldukça uyumlu olan bu peynir aynı zamanda fırın yemekleri, köfte ve kroketlerin içerisinde bulunur. Yumuşak ve tüketimi kolay bir peynir olduğundan ötürü taze bir şekilde fesleğen ve domatesin yanında tüketilebilmektedir. Başta pizza olmak üzere salata ve spagettilerde de mozarella peyniri tercih edilir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Saklanır?

Mozzarella peynirinin dışı onu koruyacak bir kabuk ile kaplı değildir bu sebepten ötürü muhafazasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu peynir ana vatanı İtalya’da henüz ılıkken ve taze bir şekilde tüketilse de +4 derece’de olan buz dolabında 15 gün kadar, vakumlu bir şekilde -12 derece’de ise 1 yıl muhafaza edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.