Mum Tütsü ve Oda Spreylerinin Zararları

21.10.2021
597
Mum Tütsü ve Oda Spreylerinin Zararları

Mum Tütsü ve Oda Spreylerinin Zararları, Çocuklarımız ve bizler için sadece içerisinde olduğumuz odaların düzenli ve temiz olması değil, güzel bir koku içinde olması da oldukça önemli bir konudur. Güzel bir koku için kokulu mumlar, tütsüler  ve hoş kokulu oda spreylerinden destek alırız. Fakat, bulunduğumuz ortamların hoş kokmasının sağlığımızı olumsuz etkilediği de aşikar bir durum.

Mum Tütsü ve Oda Spreylerinin Zararları

Birçok oda spreyi, kötü kokuyu ortadan kaldırmaz ve aslında kötü kokuyu güzel kokular içerisine hapseder. Oda kokularının bir çoğu içerisinde pek çok kimyasal gazları bulundurur. Nefes aldığımızda gözle görülemeyen bu gazları soluyoruz. Koah, astım gibi rahatsızlıkları bulunun kimseler, bu gazları aşırı dozda soluduğunda sinir ve hücre sisteminde birçok olumsuz faktörlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bundan farklı olarak bu gazlar içerdikleri kimyasal maddelerden ötürü deri ve göz hastalıklarına da sebep olabiliyor.

Oda spreylerinden farklı olarak naftalin içerisinde bulundurduğu klor atomlu benzenler halkası dolayısıyla  göz sağlığını olumsuz etkileyen maddeler arasında yer alıyor. Bazı formaldehit içeren sprey ve deodorantlar, karaciğer ve akciğer yetmezliği gibi ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarıyor. Bazı alerjenleri yakalayan hava temizleyici cihazlar içerdiği ve yaydığı maddelerden dolayı baş ağrıları ve nefes darlığı gibi semptomlar oluşturabiliyor.

Özellikle tütsü ve kokulu mumların dumanları ve oda spreyleri havada kalmayıp yere iner. Yerde oynayan ya da sürünen bebekler ellerini ağızlarına sürdüklerinde oral yolla da bu maddeleri almış ve solumuş olurlar.

Kısaca ve özetlemiş olursak güzel kokular için kullandığımız bütün bu ürünler solunum, cilt ve sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açıyor.

Evlerimizde ki ve odalarımızda ki kötü kokulardan kurtulmak için sprey ve temizleyici katı maddeler yerine, havalandırmak ve basit temizlik yöntemlerine başvurmak gerekiyor. Çıkmayan ve rahatsız edici kokuları yok etmek için sirke ve karbonat kullanmak hem doğal hem de  sağlığa bir zararı olmayan yöntemlerin arasında yer almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

  1. Yasin dedi ki:

    Hayatımıza direk etki eden bilgiler faydalı buldum teşekkürler.