Müren Balığı Nasıl Pişirilir?

02.02.2021
4.018
Müren Balığı Nasıl Pişirilir?

Müren Balığı Nasıl Pişirilir?, Müren balığı, Muraenidaee familyasından gelmektedir. Aslına bakarsak yılan balıkları ile aynı türden gelmektedir. Sivri dişleri ve yılana benzeyen gövdesi ile tanınmaktadır. Oldukça yırtıcı ve etçil bir balık türüdür. 15cm ila 2m ye kadar boya gelebilir. Güçlü bir çene, kalın bir deriye sahiptir. Bizce yılan balığı çok güzel bir balık. Üzerinde fark edemeyeceğiniz kadar küçük pullar bulunur. Kahverengi, koyu yeşil gibi renklerde olan Müren balığının vücuduna oranla kafası daha büyüktür. Halk arasında “merina” olarak bilinen Müren balığı kaya kovuklarında, tropikal denizlerde, mercan refislerinde, mağaralarda yaşar.

Müren Balığının Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Müren Balığı Nasıl Pişirilir?

Müren balığı hangi mevsimde alınır bilmiyorsanız, “Hangi Balık Hangi Mevsimde Yaşar?” gibi sorular varsa aklınızda üzerine tıklayarak soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Müren Balığı Nasıl Temizlenir

Oldukça iri boyutlara sahip olan “Müren balığı nasıl temizlenir?”, Müren balığının uzun boyu ve kalın derisi olmasından dolayı bir tele asarak daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Amatör kişiler tarafından yakalanmaya çalışılması çok tehlikelidir. Dişleri oldukça keskin olan Müren balığı, bir ısırık ile sizi sersemletebilir. Eğer bir ısırık alırsa Müren balığının elinden kurtulmanız çok zordur hatta belki mümkün bile değildir. Müren balığı zıpkın ile yakın mesafeden avlanır. Derisi mümkünse kıyıda yüzülür. Kuyruğa yakın, kılçıklı bölgeler çıkartılır. Birkaç parçaya bölünür. Baş ve gövde kısmında daha az kılçık bulunmaktadır.

Müren Balığı Nasıl Pişirilir?

Farklı pişirme yöntemleri olan Müren balığını, daha lezzetli olması açısından bir gece önceden süte yatırmanızı öneririz.

  • Dilimlediğiniz müren balığı, kırılmış yumurtaya batırılıp, sonra tavada kızartılabilir. Bu şekilde çok beğenilmektedir.
  • Izgara yapılabilir, baharat ve zeytinyağı ile harmanladığınız müren balığını ızgara şeklinde tüketebilirsiniz. Çok lezzetli olacaktır.
  • Izgara veya tava yapmadan önce, Müren balığını sosta bekletmeniz önerilir. Hazırlayacağınız sosun içerisinde; Yoğurt suyu, tuz, karabiber ve sirke ile hazırlanan sos daha leziz ve daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.
  • Müren balığını porsiyonlar halinde hazırlayabilirsiniz. Fazla bekletmeden tüketmenizi öneririz. Dondurucuya koyulan müren balığı çıktığında çok kolay bir şekilde bozulur. Yakalandıktan en geç 1 hafta içerisinde tüketilmesi gerekir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.