Muskatın Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
921
Muskatın Faydaları Nelerdir?

Muskatın Faydaları Nelerdir?, Tropik bir ağaç türü olan muskat, küçük Hindistan cevizi olarak ta bilinmektedir. Amerika ve Asya’nın tropikal alanlarında yetiştirilmektedir. İsmini, Umman’ın başkenti olan Muskat’tan alan bu baharat, Myristicaceae familyasının üyesidir. Tüketimi ise yaygın olarak toz halinde veya rendelenerek yapılmaktadır. Ancak herhangi bir işleme maruz bırakılmamış olan muskatın büyüklüğü ceviz rengine sahiptir ve zeytin büyüklüğüne sahiptir.

Muskatın kullanımı tıpkı mahlep, karabiber ve kekik gibi yemeklerin içerisine aroma eklemesi amacıyla kullanılan bir baharat türüdür. Kullanım alanı oldukça yaygın olan muskatın, iç ve çekirdek kısmı aynı tada sahip olsa da etli kısmı geri kalan alanlara göre daha tatlı bir aromaya sahiptir. Geleneksel lezzetlerden olan muskat reçel yapımında da kullanılmaktadır. Sıcak elma suyunun içerisinde de yer almaktadır. Muskat aynı zamanda karnabahar, patates püresi, brokoli salatası, brüksel lahanası gibi sebze yemeklerinin içerisinde bulunmasının yanı sıra köri ve beşamel gibi sosların içerisinde de aroma vermesi amacı ile de kullanılan bir baharat çeşididir. Muskat mutfakta aynı zamanda hamur işleri gibi kek, çörek ve kurabiye çeşitlerinde de kullanılmakta olan yiyeceklere çeşitli yöntemler kullanılarak eklenebilecek olan baharat çeşitlerinden birisidir. Aynı zamanda öğütülüp, tütsülendikten sonra tek başına da tüketilebilecek olan baharatlardan birisidir.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

  • Bir doktor kontrolü dahilinde olması kaydıyla bebeklerde yaşanan gaz problemlerine karşı tüketimi tavsiye edilen bir gıdadır.
  • Muskat antiseptik bir özelliğe sahiptir.
  • Karın bölgesinde meydana gelen ağrılarda faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Muskat iştah açıcı özelliği ile de öne çıkan bir baharattır.
  • Soğuk algınlığı, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmede kullanılabilecek yardımcı bir baharattır.
  • Ağızda meydana gelen kokunun giderilmesine yardımcıdır.
  • Kalp ve mide sağlığını koruyarak kuvvetlendirir.
  • Safrada meydana gelen taşların vücut tarafından eritilmesine yardımcı olan faydaları bir baharattır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.