Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

06.02.2021
519
Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?, Özellikle sindirim sorunlarına iyi gelişi ile bilinen nane çayının faydaları nelerdir bugün açıklıyoruz. Nane çayı köklü bir tarihe sahiptir. Aromatik ve otsu bir lezzete sahip olan nane, kekik ve biberiye gibi bitkilerle aynı familyadan geliyor. Taze ve kuru bir şekilde tüketimi yapılmakta olan nane, genellikle yemeklerimizi lezzetlendirir. Ancak son yıllarda çay olarak tüketimi de popülerlik kazandı. Nane, Akdeniz ikliminin hakim olduğu neredeyse her yerde oldukça kolay bir şekilde yetişebilmekte. O kadar eski bir bitki ki ilk izlerine neredeyse milattan önce 1200’lü yıllarda rastlanmış. Günümüzde de endüstriyel bir bitki olarak sektörlerde yer almakta olan nane, ilaçtan parfüm üretimine kadar oldukça geniş bir yelpazede yer edinmiştir. Alternatif tıpta da oldukça değerli bir yeri olan nane dinginleştirici ve sakinleştirici bir etkiye sahip.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir

  • Yapılan birtakım araştırmalar nane bitkisinin antibakteriyel bir özellik gösterdiğini söylemekte. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir takım etkilere sahip olan nane, nezle veya grip gibi hastalıkların semptomlarının hafifletilmesine çayı ile yardımcı olmakta.
  • Dinginleştirici özelliği sayesinde mide sorunları için de tavsiye edilmekte olan nane çayı, yaşanan bulantı ataklarında da oldukça etkili.
  • Genel olarak sindirim sisteminde faydaları çok olan nane; şişkinlik, kabızlık veya bulantı gibi sorunların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmakta.

Nane Çayı Evde Nasıl Hazırlanır

Nane çayını taze veya kuru nane yapraklarından elde edebilirsiniz fakat uzmanların tavsiyesi nanenin taze olarak kullanılması yönünde. Yapraklardan elde edilen bütün diğer çaylarda olduğu gibi, nane çayı da sıcak suda kısa bir süre tutulduğunda faydalarını daha çok göstermekte. Taze yaprakları birkaç dakika boyunca suda beklettiğinizde nane çayınızı demlemiş oluyorsunuz. Bu süreç ortalama 5 dakika sürmekte. Tek başına da  oldukça lezzetli bir tadı olmasına rağmen limon, nane çayına oldukça yakışan bir şeydir. Bu şekilde hazırlanan çayın da oldukça çok faydası bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.