Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir

27.01.2021
543
Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir

Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir, Antioksidan bakımından çok zengin bir meyve olan narın, kabukları da birçok faydaya sahip kabuklarının kurutulması ile elde edilen nar çayı vücut için oldukça olumlu etkiye sahip. Özellikle kış aylarında tercih edilen nar kabuğu çayı virüslere karşı da oldukça etkili  vücuttaki serbest radikallerle savaşan nar kabukları adeta bir şifa deposu. Bugün sizlere nar kabuğu çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir

 • Nar kabuğundan elde edilmiş çay, ağız içerisinde bulunan enfeksiyonlu hücrelerin birikimini engeller. Adeta bir ilaç niteliğinde olan nar kabuğu çayı, ağız kokusuna yol açan dil üzerinde biriken sarı tabaka oluşumunu da engelleme özelliğine sahiptir.
 • Nar kabuğunda bulunan asitler kaynama sırasında suya karışır. Bu asitler vücut için faydalıdır, sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Bağırsak florasını dengeleyen nar kabuğu çayı kabızlığa da iyi gelmektedir.
 • Nar kabuğunda bulunan aktif metastatik asidi, kanserli hücre oluşumunu zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar özellikle prostat kanseri için doğal bir ilaç olduğunu göstermektedir
  Vücuda enerji veren ve tazeleyen nar kabuğu çayı zayıflamak isteyenler için de tercih edilebilecek bir çaydır.
 • İçerisinde bulunan flavonoidler bakımından nar kabuğu çayı karaciğerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Vücuttan toksin atılımını hızlandıran nar kabuğu çayı iltihap birikmesinde engellemiş olur.
 • Kemik ve kaslarda bulunan esnekliğin desteklenmesinde, faydalı olan nar kabuğu çayı vücutta oluşan ödemin atılmasında da etkilidir.
 • Sinirleri rahatlatıcı özelliği bulunan nar kabuğu çayını stres ve gerginlik gibi faktörlerden arınmak için tüketebilirsiniz.

Cilt üzerinde oluşan bakterilerin sayısını azaltarak gözeneklerde bulunan toksinlerin, daha kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olanlar kabuğu çayı virüsler için etkilidir. Enfeksiyon akciğere inmeden balgam veya idrar yoluyla atılmasına yardımı olduğu bilinmektedir.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Hazırlanır

 • Öncelikle ayırmış olduğunuz nar kabuklarını güneşte güzelce kurutmalısınız.
 • Sonrasında göz kararı bir miktar cezveye aktarıp üzerine su ekledikten sonra 15 dakika kadar kaynatmalısınız.
 • Kaynama sürecinin ardından 5 dakika kadar demlenen nar kabuğu çayınız servise hazırdır afiyet olsun.

Uzman tavsiyesi üzerine tüketmenizi öneriririz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.