Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
891
Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?, Nar sirkesi ayıklanmış olan nar tanelerinden elde edilmektedir ve içerisinde bol miktarda vitamin, mineral barındırdığından dolayı sağlığa oldukça faydalıdır. Kendine has ekşi aroması ve mayhoş lezzetiyle yemeklerin içerisinde bolca yer alan nar sirkesi iyileştirici özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu sirkeyi dilerseniz evde hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz de market ve şarküterilerden kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Hurma sirkesi ve üzüm sirkesi gibi evde basit bir şekilde hazırlanabilecek bu sirkeyi yapmak için öncesinde olgunlaşmış narlara ihtiyaç vardır. Dört parçaya böldüğünüz narların taneciklerini ayırdıktan sonra bir kavanoza aktarmanız gerekmektedir. Bu sirkeyi hazırlarken lezzetini koruması ve bakteri üremesinin engellenmesi için cam kavanoz kullanması önerilmektedir. Kavanoza aldığınız narları tahta bir kaşık ile güzelce ezmeniz gerekir. Sirkenin mayalanmasını hızlandırmak için, içine doğal elma ya da üzüm sirkesi ilave edebilirsiniz. Kavanozun üzerini tülbent ile güzelce örttükten sonra sirke kokusu gelinceye dek beklemeli ve sonrasında süzdüğünüz sirkenizi aynı kavanoza aktarıp buz dolabında saklamanız gerekmektedir. Sirkeyi 4-6 hafta kadar kısa bir süre içerisinde tüketecekseniz içerisine tuz eklemenize gerek yoktur.

Nar Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Diğer sirke çeşitleriyle aynı şekilde mutfaklarımızda yer alan nar sirkesi yemek ve salatalarımızı tatlandırmaktadır. Özellikle yeşil mevsim salatası ve patatesten yapılan salatalara çok yakışmaktadır. Bunun yanı sıra altın günlerinin vazgeçilmezi olan kısıra oldukça yakışan bir sirkedir. Şifalı etkilerinden faydalanmak için bal ile karıştırılıp tüketilebilmektedir. Yarım bardak kadar ılık suya ilave edilip aç karnına tüketilmesi de mide hassasiyeti olmayanlar için oldukça faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.