Ördek Etinin Faydaları Nelerdir

29.01.2021
669
Ördek Etinin Faydaları Nelerdir

Ördek Etinin Faydaları Nelerdir, Uzak doğu yöresinin vazgeçilmezlerinden birisi olan ördek eti, dört bin yıldır tüketilmekte. Ördek etinin insan sağlığına çok büyük faydaları vardır. Günde 100 gram ördek etinin ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri sağladığını biliyor muydunuz? Kolestrol içerdiğinden dolayı çok fazla tüketilmiyor. “Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?”, “Ördek etinin faydaları nelerdir?”, “Ördek eti zararlı mıdır?” gibi soru işaretleri var ise aklınızda, bugün onları yanıtlayacağız.

Ördek eti insan sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Eskiden, kış aylarında, son baharda avlanabilen ördek eti sofraların baş tacı olurdu. İnsan vücudunun ihtiyacı olan protein ve mineralin %100’ünü karşılayabilir. Aynı zamanda günlük ihtiyacınız olan enerjiyi de sizlere sağlar. Kas ve kemik dokularını yeniden onardığını biliyoruz. Beyaz et seçimi yapılacak olursa, kaz ve tavuk etinden daha faydalı olduğu araştırılmış ve doğrulanmıştır. Kırmızı et görünüşünde olduğu için genellikle sığır etiyle karıştırılmaktadır. Etinden pastırma yapılabilir. Ciğer olarak tüketilebilir.

Ördek Etinin Faydaları Nelerdir

  • Vücutta protein sentezi için, B6 vitaminine ihtiyaç duyulur. Ördek eti sayesinde %60’ı karşılanabilir. Antikor oluşturup, vücudu hastalıklardan korur.
  • Yüksek miktarda demir içermesinden dolayı, kandaki kan hücrelerinin sayısını arttırır. Anemi benzeri ciddi hastalıkların riskini azaltır.
  • Mineral ve vitamin bakımından zengin olan ördek eti, besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen “Niyasin” maddesini yüksek miktarda içermektedir. Yağı enerjiye çevirerek, vücudun yağ tutmasını engeller. Kötü kolesterol seviyesini düşürüp kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Çinko maddesi, bağışıklığı arttırıp serbest radikallerin sayısını azaltmaktadır. Kanser riskini ortadan kaldırmada etkili bir mineraldir. 100 gram ördek eti, günlük selenyum ve çinko minerali ihtiyacınızın %60’ını karşılar. Ördek eti bu mineraller bakımından oldukça zengindir.
  • Metabolizmanın daha verimli çalışabilmesi için bazı verimlere ihtiyaç duyar. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almamaya özen gösterir. Bu enzimlere örnek vermek gerekirse çinko ve selenyum diyebiliriz. Selenyum tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destekleyip hormonları dengeleyebilir. Ergenlik geçişlerinde, adet dönemlerinde ya da hamilelik sürecinde dengesizliği düzenler ve daha sağlıklı bir geçiş sağlamaktadır.

Sağlıklı kalın, bizleri sosyal platformlardan takip etmeyi unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.