Orfoz Balığı Nasıl Pişirilir?

02.02.2021
2.014
Orfoz Balığı Nasıl Pişirilir?

Orfoz Balığı Nasıl Pişirilir?, Güney ve Akdeniz kayalıklarında yaşayan Orfozun diğer adları, “Arap”, “Kara”, “Taş Hanisi” olarak bilinmektedir. Dikenli yüzgeçlere ve pullu bir deriye sahiptir. Derisi kalın bir deridir. İri bir kafa, kalın dudaklar, kahverengi bir sırta sahip olan Orfoz yaklaşık 50 yıl yaşar. Orfoz balığı yaşadığı taşlık bölgelere çok iyi kamufle olur. Küçük balıklar için yaşam alanı oluşturur. Balık nüfusunun artışına yardımcı olur. Kendi besin zincirinin en üst kısmında olan Orfoz çift cinsiyetli bir balıktır.

Orfoz yasağı, tüm Akdeniz ve Avrupa kıyılarında dikkatli ve etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Orfoz balığı nesli tükenmekte olan bir balıktır. Avlanması ve tüketilmesi kanunen yasaktır.  Orfoz balığı avlanması kolay bir balıktır.

Orfoz balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Orfoz Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Orfoz Balığı Nasıl Pişirilir?

  • Buğulama Orfoz: İnce, uzun doğranmış soğanları, zeytinyağı ve tereyağı karışımında kavurulmalıdır. Tercihen biraz salça ekleyebilirsiniz. Karabiber ve tuz koyduğunuzda, balığı da koyabilirsiniz. Balıkları 30 dakika kısık ateşte pişirdiğinizde hazırdır. Sunum yapacaksanız, başta balıkları tabağa koyun. Üzerine salçalı sosunuzu dökebilirsiniz. İsteğe göre limon, maydanoz ekleyin.
  • Fırında Orfoz: Daha lezzetli ve daha sağlıklı olan fırında orfoz, kolay bir şekilde yapılabilen bir yemektir. Özel soslarla pişirilmektedir. Sotelenen soğan, sarımsak ve püre haline getirilen domatesler ile pişirilmektedir. Orfoz balığında Hindistan cevizi yağı kullanmaktadır. Sos balığın üzerine dökülüp, un ve kaşar karışımı balıkların üzerine konulmaktadır. Tercihe göre kullandığınız baharatlar eklenip, yarım saat kadar pişirilmektedir.
  • Şiş Orfoz: Orfoz eti sadece ızgara değil, şiş olarak ta pişirilmektedir. Orfozlar fileto halindeyse, şişe dizilmeye uygun boyutlarda kesilmesi gerekmektedir. Bir kapta bulunan zeytinyağı ve tuza bulanmalıdır. Bir saate yakın buzdolabında bekletilmelidir. Bu esnada biber, sarımsak, domates, soğan, tuz ve karabiber blenderdan geçirilip sos haline getirilmelidir. Orfozları biraz una bulayıp, şişe dizilmelidir. Ardından hazırlanan sos üzerine sürülmelidir. Limon ve defne yaprağı isteğe bağlı eklenebilmektedir.
  • Izgara Orfoz: Orfoz eti sadece şiş değil, ızgara olarak ta pişirilmektedir. Yaşlı olmayan orfozlar daha yağlı olduğu için, ızgarada olumlu sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir. Orfoz balığı sağlam bir ete sahiptir. Izgaralık hale getirilen orfoz balığı, damak tadına uygun bir şekilde pişirilmektedir. Yanında tercih edilen yiyecekler büyük önem taşımaktadır. Doğru tercihler ile ızgara orfozdan keyif alabilirsiniz. Her şeyden önce orfozu eğer ızgara yapacaksanız, doğru bir şekilde marine etmelisiniz.

Orfoz Balığı Nasıl Temizlenir?

Orfoz balığı yassı ve oval bir şekle sahiptir. Kalın, pullu bir derisi vardır.

  • Orfoz balığını temizlemek kolay değildir. Pulların çok iyi temizlenmesi ve temizlendikten sonra buzdolabında yaklaşık 1 gün boyunca bekletilmelidir.
  • Pulları temizlemenin kolay yolu ise, temizlenmeden önce ılık suda beklemesidir. Bu şekilde pullar çok daha kolay bir şekilde temizlenecektir.
  • Pullar iyi bir şekilde temizlendiğinde, fileto bıçağı yardımıyla yaprağa benzeyen, iri kemiği çıkan orfoz balığının kafası ise tavuk makası ile kesilmektedir.
  • İç organları tamamen çıkarıp, kanlı bölümleri temizlenen orfoz balığı dinlendirilmeden önce tuzlanmalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.