Papatya Çayı Faydaları ve Kullanımı

06.02.2021
616
Papatya Çayı Faydaları ve Kullanımı

Papatya Çayı Faydaları ve Kullanımı, Özellikle sakinleşmeye ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanımının tavsiye edildiği papatya çayı, sadece bunu sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda birçok farklı faydaya sahip. Gelin bu faydalara beraber bakalım. Çok eski zamanlardan beri yabani bir bitki olarak yetişen papatya, kendine has bir görünüm ve kokuya sahiptir. Pek çok farklı amaç için kullanılan papatya, papatyagiller familyasından gelmekte ve en çok bahar aylarında ortaya çıkmaktadır. İnsanlığın en eski dönemlerinden beri pek çok farklı sağlık sorununun tedavisine yardımcı olan papatya, çok eski zamanlardan beri insanların hizmetindedir diyebiliriz.  Çok popüler olan papatya çayının faydaları nelerdir paylaşıyoruz.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

  • Papatya çayının faydalarından biri sinirleri yatıştıran ve ruhsal sorunlara genel anlamda iyi gelen bir çay olmasıdır. Özellikle asabiyet sorunundan muzdaripseniz, günde 1 fincan kadar papatya çayı içmeniz sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır.
  • Stresli ve yorgun geçirdiğiniz bir günün ardından biraz rahatlamak adına bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Papatya tercih edebileceğiniz çayların başında yer alır.
  • Özellikle uyku problemleri çekiyorsanız uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.
  • Ruhsal ve zihinsel anlamda yaşanan gerginlik sonucunda birtakım psikolojik sorunlar gelebilmektedir. Papatya çayı rahatlatıcı özelliği sayesinde gerginlik, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde tercih edilmektedir.
  • Bunun haricinde kış döneminde oldukça fazla rastladığımız grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların vücudumuzdaki etkilerini hafifletmek için tüketebiliriz.
  • Papatya çayı bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcıdır.
  • Papatya Çayı Nasıl Tüketilir
  • Papatya çayı, kurutulan papatya yapraklarının sıcak bir suyun içerisinde bir miktar bekleyip demlenmesi ile hazırlanmaktadır.
  • İçerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırdığından dolayı sindirim sistemi ve uyku problemlerinin giderilmesinde yardımcı olabilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere oldukça geniş bir kullanım alanı olan bitki, eğer kafeinden uzak duruyorsanız da sizin için iyi bir çay alternatifi olabilir. Uzmanların papatya suyu tüketimi hakkında tavsiyesi günde 1 veya en fazla 2 fincan olarak tüketilmesi şeklindedir.
  • Eğer size özel reçete edilen bir bitki kullanmıyorsanız ve yine bir uzman tarafından farklı bir kullanım biçimi size tavsiye edilmemişse, gün içerisinde tükettiğiniz her bir fincan çayın arasında en az 2-3 saat olmalıdır.

Papatya Çayının Özellikleri Nelerdir

Papatya çayı bilindiği üzere ferahlık veren ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ancak kullanım amacınıza göre farklı şekillerde hazırlanıp farklı dozlarda tüketilmesi gerekebilmektedir. Rutin bir şekilde aldığınız bir takım kimyasal ilaçlar mevcutsa bu çayı muhakkak bir uzmana danışarak kullanmalısınız. Bitkisel bir çay olmasına rağmen yüksek miktarda tüketirseniz bu çay sağlığımızın bozulmasına yol açabilmektedir.

Herhangi bir tatlandırıcı ya da şeker eklemeden bir fincan papatya çayının kalorisi oldukça düşüktür. 100 gram kadar papatya çayı sadece 1 kaloriye eşdeğerdir. Bu nedenden ötürü kilo problemi yaşayıp zayıflamak isteyen kişiler tarafından da oldukça tercih edilmekte.

Yılın her mevsiminde çay olarak tüketilebilen papatya oldukça ulaşılabilir ve ekonomik.

Papatya Çayının Zararları

Papatya çayı içerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da elbette ki var. Her şeyde olduğu gibi papatya çayında da fazlası size zarar olarak geri dönebilir. Bilinçsizce fazla tükettiğiniz bu çay çeşitli sağlık sorunları yaratabilir. Bu sebepten ötürü bir profesyonelden alacağınız tavsiyelerle beraber papatya çayını tüketmeye çalışmalısınız. Eğer Teşhis edilmiş herhangi bir rahatsızlığınız varsa aynı zamanda düzenli bir şekilde ilaç alımı yapıyorsanız bu çayı tüketmeden önce kesinlikle doktorunuza danışın. Aynı zamanda demlemek için temin edeceğiniz papatya çayı kaliteli ve güvenilir bir markadan olmalıdır. Üretilmiş olduğu ortamın hijyeninden ve güvenilirliğinden eminseniz papatya çayınızı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.