Pirinç Sirkesi Nasıl Yapılır?

12.06.2021
872
Pirinç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Pirinç Sirkesi Nasıl Yapılır?, Pirinç sirkesi özellikle Vietnam ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde tercih edilen bir sirke çeşididir. Bu sirke uzak doğu ülkelerinde yetişmekte olan beyaz yapışkan pirinçten üretilir ve halk arasında beyaz sirke adıyla da bilinir. Ancak beyaz sirke pirinç sirkesinin aksine sirke ruhu ismiyle bilinen mısır nişastası veya şeker pancarından üretilmektedir. Yani aralarında fark vardır.

Pirinç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Pirinç sirkesi, nar ve üzüm sirkesine benzer şekilde evde hızlıca hazırlanabilmektedir. Bu sirkeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan şey esmer veya beyaz pirinç türlerinden biridir. Ayıklamış olduğunuz pirinçleri yıkadıktan sonra 3 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında süzdüğünüz pirinçleri cam bir kavanozun içerisine aktarmalı, kaynatıp soğuttuğunuz suyu bu kavanoza eklemeli ve kavanozun içine iki adette nohut ilave etmelisiniz. Hava alması için üzerine bez yardımıyla kapattıktan sonra 15 gün boyunca karanlık bir ortamda bekletmelisiniz. Sonrasında süzüp rahatlıkta tüketebilirsiniz.

Pirinç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Pirinç sirkesi, elma ve üzüm sirkesine kıyasla daha tatlı bir aromaya sahiptir. Bu sirke özellikle Uzak Doğu mutfağında kullanılmaktadır. Somon balığı ve suşinin üzerine dökülmekte ve özellikle balık yemeklerinin içerisine eklenmektedir. Bunun yanı sıra salatalar için yapılan soslara ilave edilebilir ve turşu yapılırken kavanozun içerisine ilave edilir. Mutfak kullanımı haricinde gümüşleri parlatmak, lekeleri gidermek gibi özellikleri de bulunmaktadır. Cilt sorunlarına iyi gelen bu sirke yarım bardak kadar ılık su ile karıştırılıp içilebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.