Pirinci Suda Bekletmeden Pilav Yapılır Mı?

29.01.2021
812
Pirinci Suda Bekletmeden Pilav Yapılır Mı?

Pirinci Suda Bekletmeden Pilav Yapılır Mı?, Herkes tane tane pilav yemek ister, yanlış yöntemlerle pişen pilav lapa ve tatsız olur. Türk sofralarının baş tacı pilavdır. O yüzden pilav hakkında her şeyi öğrenmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Gelin bakalım pirinci suda bekletmeden pilav yapabilir miyiz.

Pirinç pilavı yapmak kolay gibi gözükebilir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, lapa ve kötü bir tada sahip olması, iyi pişmemiş olması oldukça normal. Pirinç pilavı yaparken pirinci suda bekletmenin büyük yararı vardır. Eğer pirinç suda bekletilmeli mi, bekletilmemeli mi öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızın devamına alalım.

Pirinci Suda Bekletmeden Pilav Yapılır Mı?

  • Pirinç suda beklediğinde, sağlık açısından oldukça faydalı bir hale bürünür. Bu yüzden suda bekletilmesi önemlidir, bu şekilde önerilmiştir. Tuzlu suda bekletilmesinin sebebi ise, pirinçlerin ikiye ayrılmaması gerektiğidir. Eğer pirinç sıcak suda bekletilecek ise, tenceredeki pilav ile su aynı hizada olmalı.
  • Pirinçte, böcek ilaçları ve endistrüyel zehirlerden dolayı arsenik izleri görülür. Eğer güvenli bir şekilde pilav yapmak istiyorsanız pirinci bir gece önceden ıslatın, ertesi gün yıkayın.
  • Bir ölçek pirince, iki ölçek su ilave edip normal bir şekilde pilav yapmayı denedik. Fakat içerisindeki arsenik maddenin gitmediğini gözlemledik. Dediğimiz gibi bir geceden önce ıslatıp, ertesi gün yıkadığımız pirinçte ise arseniğin %80 oranla azalmasını gözlemledik.
  • Her pirinç pilavına göre su oranı değişiklik gösterecektir. Yani alıştığınız marka ve alıştığınız su oranına göre yapmanızı tavsiye ederiz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.