Pirzola Nasıl Pişirilir?

05.03.2022
396
Pirzola Nasıl Pişirilir?

Pirzola Nasıl Pişirilir?, Pirzola adını çok sık duyduğumuz yağlı ve çok lezzetli bir et çeşididir. Mangal ve fırınlarda pişirilmeye uygun olan bu et çeşidi koyun, dana, tavuk gibi hayvanlardan elde edilir. En çok rağbet gören pirzola çeşitlerinin arasında koyun ve kuzu pirzolası başı çekmektedir. Bunun yanı sıra koyun etinin kol parçasından da pirzola elde edilmektedir. Kalem pirzola olarak alınan bu özel pirzola çeşidi koyun etinin en lezzetli kısımlarındandır.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Bu et genellikle ızgarada veya bir tavada pişirilmektedir. Fırında hazırlanan pirzolanın yanında muhakkak sebzeler, patatesler ve çeşitli baharatlar yer alır. Biftek hazırlanışında da tercih edilen tekniklerden mühürleme tekniği pirzola pişirilirken de kullanılabilir. Bu işlemi uygulamak için pişirilecek olan tavanın yüksek ateşte ısıtılması lazımdır. Isınmış olan tavanın üzerine her yüzü 3-4 dakika boyunca pişecek şekilde pirzola yerleştirilir. Bu sayede tüm lezzetini, nemini, aromasını içinde hapsedecek lezzetli bir pirzola elde edebilirsiniz. Eğer bu teknikle pirzola pişiriyorsanız bir çatal yardımıyla pişme durumunu kontrol etmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus tava içerisinde bir bıçak ya da çatalla kesmemektir. Aksi taktirde pirzolanız suyunu yitirecektir.

Kendi başına sahip olduğu lezzet yeterli olsa da farklı tatlar arayışındaysanız pirzolanızı baharatlarla çeşnileyebilirsiniz. Mühürleme tekniğinin yanı sıra pişirmeden evvel klasik tuz yerine deniz tuzunu kullanabilirsiniz. Pirzolaya yakışan baharatlar arasında kekik yer almaktadır. Ancak kekik kullanılırken yapılan yaygın hatalardan birisi kekiğin henüz pişmemiş pirzolaya eklenmesidir. Pirzolanız henüz çiğken üzerine kekik ekleyerek pişirirseniz kekiğiniz yanarak pirzolanıza hoş olmayan bir lezzet verir. Bunun yanı sıra bu lezzeti pişmiş pirzolanın yanında kuru kekik veya dal kekik yerleştirerek sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.