Pisi Balığı Nasıl Pişirilir?

30.01.2021
1.254
Pisi Balığı Nasıl Pişirilir?

Pisi Balığı Nasıl Pişirilir?, Pisi balığı, Pleuronectidae familyasından gelir. Deniz tabanlarında yaşayan Üst kısmı esmer vücudu minik pullarla kaplı nasıl bir balıktır. Oldukça sakin bir balık olan pisi sakinliği ile tanınmaktadır.

Pisi balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Pisi Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Pisi Balığı Nasıl Pişirilir?

Az kılçıklı yapısı ve beyaz eti ile bilinen pisi balığı tavada, fırında veya güveçte pişirilebilir. Pisi balığının sarması da yapılabilir. Pişirme yöntemlerine göre değişen malzemeler, mantar, peynir, pirinç gibi malzemelerdir. Farklı yöntemlerle pişirilen pisi balığında önemli olan adımlardan bir tanesi pişirilmeden önce bir saati yakın bekletilir. Eğer tavada pişirilecekse çok az miktarda yağ kullanmak gerekir. Balığı sürekli çevirmemek kızartma aşamasında önemlidir. Eğer balığın buğulaması yapılacaksa zeytinyağı veya tereyağı kullanılabilir. Eğer isterseniz ikisini karıştırıp da kullanabilirsiniz. Lezzet açısından önemi çok fazladır.

Pisi Balığı Nasıl Temizlenir?

Diğer balıklardan Farklı özelliklere sahip olan pisi balığını temizlemek de oldukça farklıdır. Pisi balığını ilk olarak yüzgeçlerden temizlemeniz gerekmektedir. Satır makas, pense veya keskin bir bıçak yardımıyla yüzgeçlerinden başlayarak temizlemeniz önerilir. Çok az yer kaplayan iç organları vardır. Başını keserek iç organlarını çıkartmanız gerekmektedir. En önemlisi kanlı bölgelerin tamamen temizlenmesi gerekir. Bir pense veya keskin bir bıçak yardımıyla üst derisinden balığı ayırın. Orta bölümde yer alan üst fileto, ana kılçık üzerinden kesilmekte. Bütün yaptığınız adımları balığın diğer yüzünde de uygulayın.

Pisi balığını nasıl seçeceğiniz bilmiyorsanız sizleri “Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir” veya “Taze Balık Nasıl Seçilir” adlı yazılarımıza alalım.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.