Portakal Çayının Faydaları Nelerdir

28.01.2021
571
Portakal Çayının Faydaları Nelerdir

Portakal Çayının Faydaları Nelerdir, Portakal çok güçlü bir C vitamini kaynağı olması ile bilinir. Yüksek bir lif kaynağı olması da, portakalın güzel özelliklerinden biridir. Portakaldan yapılan çay da portakalın kendisi kadar faydalıdır. Sindirim yollarını temizlemesi ile bilinen portakal çayı, vücuttaki yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Özellikle kilo kaybetmek ya da formunu korumak isteyen insanlar için ideal bir tercihtir. Ayrıca içerisine tarçın çubuğu eklenir tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarında gidermesi ile bilinir.  Dünya üzerinde doğal yollarla alınabilecek en güçlü C ve D vitamini kaynaklarından biri olan portakal, Asya Kıtası’nda en çok tüketilen besinlerden biridir. Kabukları soyulduktan sonra meyve olarak tüketilen portakal birçok sanayi dalında da kullanılmaktadır. Kalsiyum, potasyum, organik asitler ve lif bakımından da zengin olan portakal vücuttaki serbest radikallere karşı savaşmaktadır.

Portakal Çayının Faydaları Nelerdir

  • Yazmadan önce içeceğiniz bir bardak portakal çayı vücudun gün boyunca maruz kaldığı zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
  • Stres ve depresyon faktörlerini hafifletmek için portakal çayı tavsiye edilmektedir. Sinir hücrelerini yetiştiren portakal suyu stres hormonu seviyesinde düşünmektedir.
  • Romatizmal hastalıklarda görülmekte olan eklem ağrıları için doğal bir ilaç niteliğindedir.
  • Kansızlık sorunu yaşayanlar, fakat aynı zamanda çay tüketmek isteyenler için iyi bir alternatiftir. İçerisindeki, C vitamini ile demir emilimini arttırır. Kandaki iltihabı temizlemektedir.
  • Karaciğer ve akciğerin kendine yenilemesinde yardımcıdır. Astımı, bronşite bağlı olan öksürüğü kesmek de işe yarayabilir.
  • Cilt hücrelerini yenileyen bu çay uzun vadede yaşlanmayı yavaşlatmaktadır. Karaciğerde biriken toksinleri, önlediğinden ciltte akne ve sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir.
  • Enfeksiyonlardan dolayı gelişen grip ve nezlenin sebep olduğu semptonları azaltmaktadır. Boğaz ve ağız içinde bulunan enfeksiyonlu hücrelere karşı savaşır.
  • Portakal lif bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği ile sindirim sistemini yeniler, bağırsakların fonksiyonu hızlandırıp yağ birikmesini engeller. Zayıflamak isteyenler için iyi bir çay seçimidir.
  • Doğal şeker barındıran portakal çayı, şeker hastaları tarafından     tüketilebilir. Kandaki şeker oranını dengelemektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.