Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

07.02.2021
525
Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Portakal Kabuğunun Faydaları, Kış günlerinde belki de en çok tüketilen ve en çok sevilen meyvelerden birisi olan portakalın, kabuğu da bir o kadar faydalı. Birazdan bahsedeceğimiz portakal kabuğunun saymakla bitmeyen faydalarını okuduktan sonra onu bir daha çöpe atmak istemeyeceksiniz. Tam anlamıyla bir C vitamini deposu olan portakal, besin değeri bakımından yüksek ve değerli bir meyvedir. Buna karşın ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz İllerinde bolca yetişmekte olan bu meyvenin şifalarından faydalanabilmekteyiz. Sofralarımızda tatlısından meyve suyuna kadar her alanda yerini alan portakalın, kabuğunun da kullanım alanı bir o kadar geniştir. Bu kabuk ile atıştırmalıklardan kekleri tatlandırmaya kadar ve hatta çayına kadar birçok şekilde faydalanabilirsiniz.

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir

  • Portakal kabuğunun bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkisi vardır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu kabuk ile çay hazırlayıp kendinizi kış döneminde yakalanma riski oldukça artan hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.
  • Portakal kabuğunun metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Özellikle kilo fazlalığınız varsa ve bu fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız portakal çayından destek alabilirsiniz. Dilerseniz sıcak, dilerseniz soğuk olarak bu çayı içebilirsiniz. Yağ yakımını desteklemektedir. Diyet döneminde de portakal kabuğunu ara öğünlerde kullanabilirsiniz. Günde 2 defa tüketimi uygundur.
  • Portakal kabuğu antioksidan bakımından oldukça zengindir. Özellikle kozmetik sektöründe yer alan birçok kişisel bakım ürünün içerisinde portakal kabuğundan yararlanılmaktadır. Ciltte meydana gelen fazla yağlanma de lekelenmenin önüne geçen portakal kabuğu, doğal olarak cildinizi korur. Bu kabukların özellikle yağlanmayı engelleme, sivilceleri kurutma, siyah nokta oluşumlarının önüne geçme özelliği vardır. Portakal kabuğunun bu faydalarından yararlanmak için maskesini yapabilirsiniz.
  • Vücutta bulunan kolesterol seviyesinin yükselmesi ile kalp ve damar hastalıkları riski de eş oranda yükselmektedir. Portakal kabuğu çayı sayesinde kötü kolesterolü düşürebilirsiniz. Çayını tüketmek haricinde yine damar ve kalp rahatsızlıklarından kendinizi korumak için portakal kabuğuna farklı şekillerde beslenme düzeninizde yer verebilirsiniz.
  • Portakal kabuğunun ağız sağlığı içinde faydaları vardır. Sigara kullanımı dişlerde sararma lekelenme gibi sorunlara yol açabilmektedir. Portakal kabuğu sayesinde dişlerinize bakım yaparak bu sorunları engelleyebilirsiniz. Diş üzerine peeling yapmak için portakal kabuğunu kullanabilirsiniz. Özellikle diş etrafında oluşan tortu ve lekelenmeleri gidermekte işe yarayacaktır. Aynı zamanda ağız kokusundan şikayetçi iseniz portakal kabuklarından yararlanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için yaş olarak portakal kabuklarını kullanıp işinize sürmeniz sonrasında çalkalamanız lazımdır.
  • Portakal kabuğu lif bakımından oldukça zengindir. Özellikle bağırsak durgunluğu sorunundan muzdarip olanlar için portakal tüketimi de tavsiye edilmektedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olan portakal kabuğu, bağırsaklarda bulunan parazitleri temizlemektedir. Özellikle kabızlık gibi sorunlardan şikayetçi iseniz portakal kabuğu çayı tüketmenizi tavsiye ederiz.
  • Cilde faydaları saymakla bitmeyen portakal kabuğu, çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Vücudumuzdaki hücre yenilenmesini hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Cildinize masaj yaparak uygulayacağınız portakal kabuğu, cildinizi daha parlak ve sağlıklı yapacaktır. Aynı zamanda dokuların onarımına da yardımcı olmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.