Protein Tozu Ne İşe Yarar?

02.02.2021
527
Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Ne İşe Yarar?, Özellikle yoğun fiziksel aktivite içerisinde bulunanların, en çok merak ettiği ve en sık karşılaştığı besin takviyelerinden birisi olan protein tozu nedir? Bu yazımızı okuduktan sonra, whey olarak da bilinen protein tozu hakkında aklınızda bulunan soru işaretleri gidecek.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu peynir üretimi esnasında ortaya çıkan peynir altı suyunun çeşitli filtrelemelere maruz bırakılarak toz formuna getirilmesi ile elde edilmektedir. Bu filtreleme işlemlerinin amacı peynir altı suyunu, yağ, şeker ve tuzlardan arındırdıktan sonra protein takviyesi yapılıp toz olarak tüketilmeye hazır hale getirilmesidir.

Yine protein tozu denilince karşımıza çıkan bir diğer protein ise kazeindir. Kazein ve peynir altı suyu proteininin yani whey proteinin farkı kazeinin sütten elde ediliyor olmasıdır. En bariz fark ise whey proteinin, kazein proteinine nazaran daha hızlı bir şekilde emiliyor olmasıdır. Sporcular tarafından en çok tercih edilen takviyelerden birisi olan whey protein ne işe yarar?

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

  • Vücudun su bazlı temel antioksidanı olan glutatyon seviyelerinin artışına destek olmaktadır.
  • Beraberinde uygulayacağınız güzel bir egzersiz planlaması ile birlikte, doğru miktarda tüketimi mevcut olan kas kütlenizde artışa yardımcı olabilecek bir takviyedir.
  • Kanda bulunan trigliserit düzeylerinin düşürülmesinde etkilidir.
  • Bağışıklık fonksiyonlarının yerine getirilmesinde destekleyici bir etkiye sahiptir.
  • Antrenman sonrasında gerçekleşen toparlanma sürecinin hızlanmasına destek olmaktadır. Yoğun fiziksel aktivitelerden sonra yaşanan semptomların hafifletilmesinde de kullanılabilir.
  • Günlük olarak vücudunuza almamız gereken protein ihtiyacının tamamlanmasında ve eksikliğinin giderilmesinde kullanılabilmektedir.
  • LDL olarak da bilinmekte olan kötü kolestrol seviyelerinin düşürülmesi, HDL adıyla bilinen iyi kolestrolün yükseltilmesine yardımcıdır.
  • Protein tozu kullanım sürecinde akla gelen bir diğer sorulardan birisi ise protein tozunun nasıl kullanılması gerektiğidir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozları için en uygun kullanım zamanı antrenman sonrasıdır. Bunun sebebi protein tozlarının yüksek emilim seviyelerine sahip olmalarından ötürüdür.

Ancak bunun yanı sıra whey ve kazein proteinini herhangi bir öğünde ihtiyaç duyduğunuz, protein açığını gidermek amacı ile de kullanabilirsiniz tabii ki. Soru ve sorunlarınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.