Reishi Mantarı Nedir

27.01.2021
573
Reishi Mantarı Nedir

Reishi Mantarı Nedir, Latince’de ismi Ganoderma Nazan olarak bilinen yetişme bölgesi olarak Asya’nın sıcak ve nemli yerlerini tercih eden bir mantar türüdür ve  reishi mantarı. Ganoderma mantarı olarak tanınan reishi mantarı 2000 yıldan beri Çin’de kullanılmaktadır

Reishi Mantarı Nedir

Siyah, kırmızı, sarı, mor ,beyaz ve yeşil gibi birçok renkli çeşitleri bulunan reishi mantarının, en yaygın olarak bulunan ve günlük kullanımı en çok dahil olan çeşidi kırmızı reishi mantarıdır. Kuru olmasına rağmen parlak ve ışıltılı görünen bir yüzeye sahip olan reishi mantarı, özellikle Asya’da geleneksel tıpta çok önemli bir yere sahiptir. Uzun yüzyıllar boyunca, kırmızı parlak görünümü ile insanları adeta büyüleyen bu mantara ölümsüzlük mantarı da denilmektedir.

Yetişme alanı aslen, Çin, Japonya ve Kore’de bulunsa da kırmızı reishi mantarı, dünya çapında sert ağaçlar üzerinde yetişir. Doğa olarak bulunmasının yanı sıra, ticari amaçla da üretilen bir mantar çeşididir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır

Genellikle kapsül, toz kuru veya sıvı bir ekstra olarak bulunan reishi mantarının ağız yoluyla alınması gereken günlük dozlar şu şekildedir:

  • 1.5 ile 9 gram ham olarak kurutulmuş mantar,
  • 1 ila 1,5 gram kadar reishi tozu,
  • 1 mililitre tentür reishi mantarı çözeltisi,

şeklinde tüketilebilir.

Kuru olarak bulunan reishi mantarlarını çay olarak  değerlendirebilir, aynı zamanda çorbanıza ekleyebilirsiniz. Reishi mantarlarından çay elde etmek isterseniz, mantarı öncelikle öğütmeli veya dilimlemelisiniz. Sonrasında mantarları suyun içinde yarım saat ila iki saat arasında kaynatmalısınız. Kaynatmış olduğunuz bu suyu bir fitre veya bez yardımı ile süzdükten sonra çay olarak tüketebilirsiniz. Reishi mantarı acı bir tada sahip olduğundan dolayı meyve ile bu çayı tatlandırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.