Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?, Rezene, Maydanozgiller familyasının özgün üyelerinden birisidir. Kendine has kokusu ile ön plana çıkan rezene, çayı ile de bilinmektedir. Bugünkü yazımızda rezene çayının vücudumuza olan faydalarını öğrenecek ve sonrasında rezene çayını evinizden eksik etmeyeceksiniz. Bu çayı tercih edilebilir kılar etkenlerden bir diğerleri evinizde kolayca hazırlayabilecek olmanız ve ulaşabilir olmasıdır. Bağışıklığınızı güçlendirip, vücudunuza baştan aşağıya kadar türlü faydalar sağlamaktadır.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?, Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

  • Rezene bitkisinin tohumlarının, belirli yöntemler ile kullanılmasıdır. Her bitkisel çayda olduğu gibi rezene çayı hazırlanırken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar elbette ki mevcuttur.
  • Çayınızı hazırlamadan evvel kullanacağınız rezene miktarını tespit etmeniz gerekmektedir. Yaklaşık bir fincan rezene çayına, bir buçuk tatlı kaşığı veya iki çay kaşığı kadar rezene tohumu yetecektir. Çayı hazırlamadan önce takip etmeniz gereken bir diğer kural ise, demleme işleminden önce tohumları havandan geçirip, tohumun içerisinde barındırdığı faydalı yağları ortaya çıkarmaktır. Çayınızı hazırlama aşamasında yapmak istediğiniz kadar çay miktarı kadar, su kaynatmalısınız.
  • Sonrasında yukarda belirttiğimiz ölçüye göre ayırdığınız ve havandan geçirdiğiniz rezene tohumlarınızı kaynattığınız suya ekleyin. Kısık ateşteyken iki dakika kadar karıştırıp, altını kapattıktan sonra beş dakikalığına demlenmeye bırakmalısınız. Çayınızı tüketirken faydalarından en iyi şekilde verim alabilmek için bu çayı ılık bir şekilde tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Çayınızın sıcaklığı ağzınızı yakmayacak şekilde olmalıdır. Keskin bir aromaya sahip olan rezene çayınıza ilave edeceğiniz bal tadını yumuşatacaktır.
  • Tohum olarak demlemenin yanı sıra, marketlerden sağlayacağınız poşet çaylar halinde de tüketebilirsiniz, demleyebilirsiniz. Poşet çay olarak kullanacağınız rezene çayını demlerken üzerine kaynama seviyesine yaklaşmış suyu döküp, beş dakikalığına demlemeye bırakmanız yeterlidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.