Ricotta Peyniri Nasıl Yapılır?

14.06.2021
916
Ricotta Peyniri Nasıl Yapılır?

Ricotta Peyniri Nasıl Yapılır?, Ricotta, İtalya kökenli peynirler arasında yer alan ve peynir altı suyundan üretilen bir peynir çeşididir. Kıvamı oldukça yumuşak bunun yanı sıra tuz ve yağ oranı düşük hafif tatlı bir aromaya sahip bir peynirdir. Tat ve yapı yönünden tatlı lor denilen peynir ve lor peynirini andırır. Ricotta tanecikli bir yapıya sahiptir ve üretim aşamasında süt kaymağıyla zenginleştirilir. Bu peynir, peynir altı suyunun yanı sıra çeşitli hayvan sütleriyle de yapılabilir. Ancak süt ile hazırlanan ricotta peynir altı suyuna nazaran daha sert ve yoğun bir yapıdadır. Kremayı andıran kıvamı ve kaymaksı tadı ile Avrupa ülkeleri ve Kuzey İtalya’da severek tüketilmektedir.

Ricotta Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu peynir için ihtiyaç duyacağınız malzemeler süt ve tuzun yanında beyaz üzüm sirkesidir. Evde hazırlanması oldukça kolay bir peynir çeşididir. Tercih ettiğiniz sütü bir kazanda kaynama derecesine dek getirmeniz gerekmektedir. Kaynamak üzere olan bu süte beyaz üzüm sirkesi ilave edilir ve karıştırıldıktan sonra süt soğumak üzere bırakılır. Soğumuş olan sütten süzülen peynir kısa süre içerisinde tüketilmelidir. Bu peynir yapılırken içerisine sirkenin yanında tuz ilave edilirse raf ömrü uzamaktadır.

Ricotta Peyniri Nasıl Tüketilir?

Bu peynir yapısı gereği tuzsuzdur ve yumuşak bir kıvama sahiptir. Tatlı ve yemek yapımında tercih edilmektedir. Cassata  isimli keklerin içerisine ilave edilmesinin yanı sıra cheescake’in içerisine de konulmaktadır. Cannoli ismiyle bilinen İtalyan tatlının ana malzemesi ricotta’dır. İtalyan mutfağına özel makarna sosların içerisine ilave edilmesinin yanı sıra et yemeklerine eklenen soslara da koyulur. Lazanya yapılırken tercih edilen ricotta sebze yemeklerine de ilave edilmektedir. Pizzalarda tercih edilen ricotta peyniri aynı zamanda ara öğün olarak çikolata, tarçın ve şekerle karıştırılıp yenmektedir. İtalya’da bazı yöreler tarafından yumurta ve zeytinyağıyla beraber tüketilmektedir. Sade bir şekilde meyvelerin yanında yenen ricotta peyniri üzerine balsamik sirke veya reçel dökülüp kahvaltılarda yenebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.