Ristretto Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
689
Ristretto Nasıl Hazırlanır?
Ristretto Nasıl Hazırlanır?, İtalyanca’da “sıkı” ve “yoğun” ristretto anlamına gelmektedir. Diğer kahvelere göre yani Espresso’ya göre daha yoğun bir kahve istiyorsanız, kahvenin demlenme miktarının azaltılması gerekmektedir. Sıcak suyla az temas eden kahve taneciklerinin içerisinde bulunan aroma bileşenleri yalnızca kısa sürede çözünenler, kahveye çözünme sürelerine bağlı olarak aroma vermektedir. Bu olayın adı aslında özütlemedir. Yani kısaca en hızlı ve en yoğun kahve demleme işleminin ilk saniyelerine özütleme diyebilir. Az miktarda su kullanımı ve hızlı demleme en hızlı çözünen aroma bileşenleri içermesinden dolayı Ristretto adlı yoğun kahveyi elde edebilmekteyiz. 

Ristretto Nasıl Hazırlanır?

İnce çekilmiş ve koyu kavrulmuş olan kahvenin Espresso makinesinden hızlı bir şekilde demlenmesi ile ortaya Ristretto çıkmaktadır. Demleme yöntemlerinde el presi bulunan Espresso makinelerinde, el presinin hızlı bir şekilde çekilmesiyle sıcak suyun, ince çekilmiş ve koyu kavrulmuş olan kahve ile kısa süre temas etmesinin sonucu demleme süresi azalmış olmaktadır. Fakat bazı Espresso makinelerinde el presi bulunmayabilir. Bu yüzden bu makinelerde espressonun yarım ölçek su ile demlenmesi gerekmektedir. Bu yöntem kullanılarak makinede bulunan fincanda espresso 15 ml. ye ulaşmasıyla kahve alımı durdurulmaktadır. Bu sayede ristrettoyu elde edebilmekteyiz.

Ristretto Nasıl Sunulur?

Küçük kahve fincanlarında sunulmaktadır. Bu küçük kahve fincanlarına demitasse adı verilmektedir. Sunumda porselen fincan sunulması gerekmektedir. Bunun sebebi ise oldukça az hacimli olan Ristrettonun soğumasını engellemektir. İki ölçek espresso ile hazırlanan ristretto bir ölçek ile hazırlananlardan daha büyük bir fincanlarda sunulmaktadır. Oldukça sert bir kahve olan ristretto yoğun kıvamlı olduğu için yumuşatmak üzere süt veya su ile karıştırılmadan servis edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.