Rize Çayının Faydaları Nelerdir?

14.02.2021
758
Rize Çayının Faydaları Nelerdir?

Rize Çayının Faydaları Nelerdir?, Çay bitkisi dünyada ilk olarak Çin ve Assam yetiştirilmiştir. Çay ılıman ve tropikal iklim bölgelerinin ürünüdür. Ülkemizde, Karadenizin doğu kesimimin de üretilir. Ordu, Giresun ve Trabzon başta olmak üzere, bu bölgede yoğun olarak tarımı yapılır. Kültürümüzün bir parçası olan rize çayı oldukça lezzetli ve kaliteli bir çaydır. Latince’de ismi camellia sinensistir. Günümüzde içlerinde Rize çayının da dahil olduğu 1000 küsür çay çeşidi bulunmaktadır.

Bu çay çeşitlerinin iki ana çay türünün melezlenmesi sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Çay ılıman ve tropikal iklim bölgelerinin bir ürünü olmaktadır. Rize çayı dünya üzerinde bulunan bir özelliği sayesinde, bütün diğer çay türlerinden ayrılmaktadır. Ülkemizde, Doğu Karadeniz bölgesi dışında dünya üzerinde diğer bölgelerde çay bahçelerinin üzeri kar yağışı almaz.

Rize çayının üzerine ince bir şekilde çay örtüsü yağmaktadır. Kar örtüsü sayesinde çay bitkisi üzerinde meydana gelebilecek her çeşitli bitkiye zarar verebilecek böcek, haşere ve diğer çevresel etkenler ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede çok daha lezzetli bir hale gelen Rize çayı kalitesi ile de ön plana çıkmaktadır. Haydi gelin Rize çayının faydalarına bakalım.

Rize Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Rize çayı tıbbi bitkiler sınıfına girmektedir. Ayak kokusunu uzaklaştırma, yaraları temizleme, boğazdaki bakterileri yok etme gibi amaçlarda kullanılmaktadır.
  • Rize çayı insan vücudu üzerinde sakinleştirici bir etki bulundurmaktadır. Bu sayede mental anlamda rahatlama sağlayan Rize çayı her bir yudumunda size kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Rize çayı ağız sağlığını da korumaktadır. Ağız içerisinde meydana gelebilecek diş çürümeleri, diş eti hastalıkları ve ağız yaralarına sebep olan bakteriler üzerine yok edici özellikleri bulunmaktadır.
  • Günde bir, iki bardak tüketeceğiniz Rize çayı damar sertliğinin önüne geçmektedir.
  • Aynı zamanda Rize çayının depresyonu ve yorgunluğu önleyici özellikleri bulunduğu bir takım araştırmalarca bilinmektedir. Rize çayı içerisinde antioksidan barındırmaktadır.
  • Bu antioksidanlar vücutta dolaşma olan serbest radikallere karşı savaşmaktadır. Vücutta tehlikeli bir özellik taşıyan serbest radikaller kanser hücrelerinin oluşumuna yol açabilirler. Bu nedenle Rize çayı kanser riskini azaltmaktadır.
  • Bu faydalar haricinde Rize çayı, kalp krizi riskini azaltmak, kireçlenmeyi önlemek ve sindirim sistemini düzenlemek gibi birtakım etkilere sahiptir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.