Rokfor Peyniri Nasıl Seçilir?

14.06.2021
701
Rokfor Peyniri Nasıl Seçilir?

Rokfor Peyniri Nasıl Seçilir?, Rokfor peyniri Fransız ana vatanlı ve içerisinde bulunan ince küp tabakları ile bilinen bir peynir çeşididir. Tereyağını andıran bir yumuşaklığı ve kendine has kokusuyla ünlü olmuştur. İç kısmı kavun içi renginde olan bu peynirin üst tabakası incedir. Rokfor peyniri Çin’de bulunan mavimsi küf damarlarıyla ünlüdür. Devasa tekerlekler şeklinde üretilirken çapraz dilimler halinde satışa sunulmaktadır. Güney Fransa’da doğal mağaraların içerisinde üretilen rokfor peyniri, rokfor küfü ile kendine has tadı ve kokusunu kazanmaktadır. İçerisinde bulunan bu küf yüzünden küflü peynir gibi isimlerle de anılmaktadır. Diğer peynirlerden farklı olarak rokfor buğday unu, sirke, maya, çavdar unu benzeri malzemeler yardımı ile hamur gibi yoğurularak üretilmektedir.

Rokfor Peyniri Nasıl Seçilir?

Bu peyniri tercih etmeden önce peynirin iç damarlarına dikkat edilmelidir. Küf dağılımı düzgün olmalıdır ve peynirin küflü olanları maviyi andıran bir renkte olmalıdır. Bu yüzeylerde yeşil veya gri rengi andıran küfler bulunmamalıdır. Bu peynir 2-3 ay beklemesine rağmen halen yumuşak bir kıvama sahiptir ve edam peyniri gibi sertleşmez bu sebepten ötürü rokfor seçerken sert olmamasına dikkat etmeli ve yumuşak bir kıvam aranmalıdır. Bu peynir tadına bakıldığında damakta acı bir tat bırakmamalıdır.

Rokfor Peyniri Nasıl Tüketilir?

Tereyağı gibi bir kıvama sahip olan rokfor bu özelliği ile kırmızı şarap yanında vazgeçilmez bir peynirdir. Kahvaltılarda tadımlık olacak şekilde servis edilebilmektedir. Peynir tabaklarında yer alan rokfor lüks restoranlarda yanında tereyağı ile servis edilmektedir. Fransız mutfağının salatalarının içerisine eklenen rokfor kanepelerde de tercih edilmektedir. Kurutulmuş domatesle oluşturulmuş sosların ve krema zeytinyağı ile yapılan makarna soslarının en güzel eşlikçisidir. Tavuk yemeklerine oldukça yakışan rokfor peyniri, bonfile benzeri etlerin üzerine eklenecek olan sosların içerisinde bulunmaktadır. Lüks restoranlar tarafından çeşitli tatlıların içerisine konur.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.