Rooibos (Roybos) Çayı Faydaları

25.01.2021
591
Rooibos (Roybos) Çayı Faydaları

Rooibos (Roybos) Çayı Faydaları, Roybos çayı son zamanlarda adını oldukça duyuran faydaları ve enfes aroması ile çokça tercih edilen bir çaydır. Kökleri, Güney Afrika’ya kadar dayanan Rooibos çayı kafeinsiz bir içeriğe sahip olması ve egzotik aroması ile oldukça cezbedici bir içecek. Bugün sizlere Rooibos çayının ne olduğunu ve nasıl faydaları sahip olduğunu anlatacağız. Bu güzel çayın vücuda sağladığı faydaları duyunca şaşıracaksınız.

Rooibos (Roybos) Nedir

Roybos bitkisi kışın yağış alan, yazları kurak ve sıcak olan iklimlerde yaşamayı seven bir bitkidir. Aynı zamanda toprağının da kumlu olmasını ister, gerektirdiği iklim koşulları nedeniyle küçük alanlarda yetişmesinden dolayı değerli bir bitkidir. Birçok renkte olan Rooibos çayının okside olmasını önlediğinizde yani hemen kurutulması halinde yeşil renge bürünür. Bunun aksine yaprakları fermente edilen roybos çayının renkleri kırmızı, turuncu ve kahverengi renkte olabilir. Rengi yeşil olan Rooibos çayının faydaları ve antioksidan etkileri daha belirgin olsa da fermente edilen roybos yapraklarının lezzeti daha cezbedicidir. Yeşil renkte olan rooibos çayından otsu bir lezzet damakta hissedilebilir.

Rooibos çayının sağladığı faydalar insan sağlığı için çok büyük bir önem taşır. Flavonoidler açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda içerisinde Kafein olmadığından ötürü Kafein hassasiyeti olan kişiler tarafından da rahatça tüketilebilir. Fakat her bitki de olduğu gibi roybos çayının tüketiminden önce de bir uzmana danışmak gerekir.

Rooibos (Roybos) Çayı Faydaları

Rooibos çayı strese karşı ve stresten dolayı oluşan hastalıklara karşı etkilidir. Rahatlama ve sakinleşme sağlar. Bu özelliği bakımından  uykuya dalmakta ve uyku düzenini sağlamakta zorluk çeken insanlar için, doktor kontrolünde roybos çayı tüketmelerini öneririz. Kafein bulundurmamasından dolayı uykudan önce tüketilmesi daha keyifli ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Vücutta özellikle stres kaynaklı oluşan yağ birikiminden kurtulmak için, bir uzmanın tavsiye ettiği diyet programı Rooibos çayı ile  desteklenebilir. Aynı zamanda içerisinde şeker barındırmayan Rooibos çayı doğal olarak tatlı bir aromaya sahiptir. Herhangi bir tatlandırıcı ve şeker ihtiyacı duymadan tüketebileceğiniz Rooibos çayı kilo vermekte de etkili olabilir. Bir bardak kadar roybos çayının içinde yalnızca 0 ile 2 arasında kalori vardır. Bu çayın tüketilmesi yağ depolanması ihtimalinde en az seviyeye indirir.

Rooibos çayı nasıl demlenir

  1. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar roybos çayına, bir bardak kadar kaynar su yeterlidir.
  2. Kaynatıp 24 dakika kadar dinlenen suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar roybos çayını atın.
  3. 5 ile 6 dakika arası değişen bir demlenme sürecinden sonra çayınızı tüketebilirsiniz.
  4. Afiyet olsun.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.