Safranın Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
539
Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?, Safranın ana vatanı Güneybatı Asyadır. Fransa, İspanya, İran ve İtalya’da yetiştirilmektedir. Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinmektedir. Parfüm ve kumaş boyası haricinde kimya ve ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Mutfakta ise baharat olarak kullanılan safran, kendine has keskin bir kokusu ve tadı vardır. Yemeklere çok farklı bir tat katmaktadır. Genellikle, Arap mutfağında kullanılan safranın altın sarısı rengi vardır. Anadolu mutfağında da ilaç olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, Avrupa, Orta Asya, Hint, Fas İran mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat Anadolu’da çok nadir olarak kullanılmaktadır.

 

Safranın Faydaları Nelerdir?

  • Mineral ve vitamin bakımından zengin olan safran, soğuk algınlığı ve grip benzeri rahatsızlıklara enerji verici ve ateş düşürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
  • Akciğer hastalıklarına da iyi geldiği bilinen safran, bronşit ve astıma karşı da etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kalbe kuvvet verdiği, kalp rahatsızlıklarına karşı kalbi güçlendirdiği bilinmektedir.
  • Yapılan bilimsel araştırmalara sonucunda safranın obeziteye iyi geldiği öğrenilmiştir. Anormal beslenen sorunlarına sahip olan kişilere safran önerildiği bilinmekte aynı zamanda stres düzenleyici ve yatıştırıcıdır.
  • Bilimsel çalışmalarda anksiyete, depresyon, duygusal bozukluklarda ise safranın ruh halini düzenleyici özelliği belirlenmiştir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.