Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

21.10.2021
643
Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Diyet Programı Nedir?

Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?, Belirli tekniklere göre, şahıslara özel hazırlanmış ve uygulanan düzenli ve dengeli beslenme programına sağlıklı diyet programı denilmektedir.

Programın içeriğinin besin seçenekleri açısından yağ, protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminleri zengin ve dengeli bir şekilde karşılaması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenme programında günün sonunda; ekmek, süt ürünleri, et, meyve, sebze ve yağ gibi bütün besin faktörlerini düzenli ve dengeli bir biçimde tüketmiş ve yeterli miktarda almış olmanız gerekmektedir.

Sağlıklı Diyet Programının En Önemli Unsurları Nelerdir?

Sağlıklı diyet programının en önemli unsurlarından birisi ,3 öğün kuralı alışkanlığının rutin hale getirilmesiyle başlar. Sabah, öğle ve akşam öğünlerinin düzenli ve dengeli bir biçimde dağıtılması ve tüketilmesi gerekmektedir. Bu program uygulanırken, zorunda kalmadıkça öğün atlanmamalıdır.

Kontrolsüz veya eksik bir diyet programı uzun zaman diliminde, çeşitli kanserleri, kilodan ötürü oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını, karaciğer yağlanması ve dolaşım bozukluklarını beraberinde getirmektedir. İnsan yaşantısında çokça önümüze çıkan bu problemleri engellemek çok büyük bir oranda dengeli ve hareketsiz yaşamın sonlandırılması ile gerçekleşiyor.

Sağlıklı diyet programında ara öğünler oldukça büyük bir önem taşıyor. Vücut yeterliliğine göre bir veya birden fazla ara öğünler diyet programında dengeyi sağlamaktadır. Kişinin ihtiyacı kadar ara öğün ve ana öğünler dengelenip mide kabiliyetlerine ve vücuda zarar vermemelidir.

Sağlıklı Bir Diyet Programında Günlük Su İhtiyacının Önemi Nedir?

Sağlıklı bir diyet programında günlük su ihtiyacı yeterli miktarda sağlanmalı ve ortalama 1.5 ila 2 litre arası su tüketilmelidir.

Sağlık programı oluşturulduktan sonra programda var olan plana uymak ve beslenme dengesizliği oluşturacak herhangi bir besin eğilimlerini sınırlandırmak, stres ve duygusal atak problemlerini çözüme kavuşturmak ve programın zaman dilimini olabildiğince uzatmak ve kalıcılaştırmak çok önemli detaylar arasında yer alıyor. Sağlıklı bir diyet programında kesinlikle uzak durulması gereken besinlerin içerisinde katkı maddesi içeren besinler, ambalajlı ve paketli gıdalar, kalori açısından değerleri yüksek gıdalar programda bulunmamalıdır

Kahve ve çay tüketimini sınırlandırmalı ve günlük ortalama tüketimleriniz kahve de 1.5 fincan, çayda dört-beş bardağı geçmemelidir.

Doğru ve kontrollü   bir diyet programında bu gibi sınırlandırmalar ve alışkanlıklar yer aldığı takdirde bir hafta içerisinde 3-3.5 kilo verebilmenin mümkün olduğu kanıtlanmış durumda. Ancak   hızlı kilo kayıpları ve belirlenen hedeflerin üstünde bir kilo kaybı ne yazık ki kalıcı olmuyor. Bu yüzden temel diyet programının dışına çıkmamak ve vücut sağlığını korumak gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.