Salyangoz Nasıl Pişirilir?

04.02.2021
1.805
Salyangoz Nasıl Pişirilir?

Salyangoz Nasıl Pişirilir?, Kabuklu ve çıplak bir canlıdır. Deniz, tatlı su ve karada yaşar. Yağışlı ve nemli bölgelerde rastlanır. Karından bacaklı, gastropoda familyasına aittir. Kabuları ve gövdeleri arasında sümüksü bir sıvı bulunmaktadır. Çok düşük sıcaklıklarda donar, sıcaklıklarda ise buharlaşarak kurur. Bu sıvı sayesinde, salyangozlar hareket ederken geçtikleri yerde iz bırakmaktadır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklarda kendini korumak için toprağın altına saklanır. 15 yıl boyunca yaşayabilmektedirler. Çift cinsiyetli bir canlıdır. Hem erkek hem de dişi olabilmektedir. Türü göre rengi de değişmektedir. Genel anlamda kahverengi veya ten rengidir. Kendisi büyüdükçe kabuğu da büyümektedir. İşte salyangozların çeşitleri: ramshron salyangozu, katil salyangozu, physe salyangoz, nerite salyangozu ve tavşan salyangozları gibi türleri bulunmaktadır.

Salyangozun faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Salyangozun Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Salyangoz Yenir Mi?, Salyangoz Nasıl Pişirilir?, Salyangoz Nasıl Yenir?

Düşük yağ ve yüksek protein oranı ile, fosfor, potasyum ve Omega-3 bakımından zengin bir canlıdır. Ev imkanlarında salyangoz yemeği yapılabilir. Fakat dondurulmuş etleri kullanmalısınız. Çünkü salyangoz ayıklamak ve temizlemek çok uğraştıracaktır.

Kendi ülkesine göre değişiklik gösteren pişirmek teknikleri vardır. Fransa’da salyangozu tüketmek oldukça pahalıdır. Yani normal gelirli bir kesim tüketmez. İtalya’da salyangoz genellikle makarnada tercih edilir. Portekiz ve İspanya, salyangozu çeşitli baharatlar ile çeşnilendirerek tüketmektedir.

Türkiye’de tüketimi yaygın değildir. Hazırladığınız yemekler, midye ile karşılaştırırsanız. Bir daha midye tüketeceğinizi sanmıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.