Sardalya Balığı Nasıl Pişirilir?

04.02.2021
1.176
Sardalya Balığı Nasıl Pişirilir?

Sardalya Balığı Nasıl Pişirilir?, Sardalyalar sürüler halinde yaşam sürdüren balıklardır. Önceden ateş balığı olarak bilinmekteydi, sebebi suya verdikleri görüntüden idi. Gövdesinin yeşil olduğu ve mavi beneklere sahiptir bu balıklar. En fazla 25cm ye kadar uzayabilirler. Ülkede hamsiden sonra en çok tüketilen balıklardandır. Makul boyutlarda olan bir balık olduğu için kolaylıkla pişirilmektedir. Aynı zamanda oldukça lezzetlidir.

Bütün denizlerde yaşayabilen sardalya balığı, genellikle Marmara ve Ege Denizi’nde rastlanır. Sürü şeklinde yaşarlar, bu yüzden kolay bir av olurlar. Avlanma zamanına uygun ay ise Haziran ayıdır. Haziran ve Ekim aylarında avlanma süreci devam eder. Bu mevsimlerde İstanbul Boğazından, Çanakkale Boğazına doğru yol almaktadır. Sıcak havaların sevilen balıklarındandır. Küçük boyutlarda olan sardalyalar daha lezzetli olarak benimsenmektedir. Çocuklar tarafından oldukça sevilen bir balıktır. Çünkü kılçık ayıklama derdi olmaz.

Sardalya Balığı Nasıl Temizlenir?

Sardalyayı en iyi şu şekilde temizleyebilirsiniz. Pişirme öncesi adımdan sonra en önemli adımlardan biri temizlemedir.

  • Kuyruğundan tutup, bir bıçak yardımıyla istenirse dik tutulabilir. Pullarını almalısınız.
  • Pulları temizlerken nazik olmanızı öneririz. Yani ete zarar vermemeye çalışın.
  • Her iki tarafında pulları temizledikten sonra, balığın karnına bir çizik atarak ortadan ikiye keselim.
  • İç organları dışarı çıkarıp bol su ile yıkayın.

Sardalya Balığı Nasıl Pişirilir?

  • Farklı pişirme yöntemlerine açık bir balıktır. Eğer yemek tarifi şeklinde kullanılacaksa, fırına sürmeniz en iyi seçenek sayılacaktır. Lezzetli bulduğunuz baharatlar ve soğan, sarımsak malzemeleriyle çeşnilendirebilirsiniz. Hoşunuza gidebilecek bir pişirme türüdür.
  • Sardalya balığını buğulama olarak kullanabilirsiniz. Halka şeklinde keseceğiniz domatesler, soğan ve sarımsak eşliğinde enfes bir yemeğe dönüşecektir.
  • Izgara olarak pişirebileceğiniz sardalya için sade bir sos karışımı kullanabilirsiniz. Balıkların üzerine limon ve zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Maydanoz ve sarımsak ekleyerek servis edebilirsiniz. Mangal partisi için ideal bir balıktır.
  • Kılçıksız olarak satın alarak, kızartma yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Baharat eklediğiniz mısır ununa sardalyaları bulayıp, kızartmaya başlanabilir. Zeytinyağı gezdirilen sardalya tava tarifi tercih edilebilir bir yöntemdir. Konserve şeklinde satın alabileceğiniz sardalyaları bu şekilde tüketebilirsiniz.

Sorularınızı yorum üzerinden bize ulaştırabilirsiniz. Sağlıklı kalın.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.