Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir?

03.02.2021
1.506
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir?

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir?, Ege bölgesinde sıkça görülen bir balık olan Sarpa balığı, Çanakkale kıyılarında da yaşamaktadır. Ülkemizde diğer adıyla, mevsim çipurası olarak bilinir. Ekonomik değeri düşük bir balıktır. Kıvrak ve aynı zamanda atiktir. Panik anında ortadan kaybolur. Genellikle kayalık bölgelerde, kıyılarda görülebilir. Yosun yiyerek hayatlarını sürdürürler. İştahları yerinde denilebilir. Suya atacağınız yem ve ekmekleri yemeleri saatleri bulabilir.

Sürü ile gezen bir balık türüdür. Yem gördüklerinde ise yine sürü halinde tüketirler. Çipurayı andırırlar. Basık ve geniş bir balıktır. Çenesi kuvvetli ama dişleri sivri değildir. Bu yüzden yosunlarla beslenmek zorunda kalırlar. Enseden başlayıp kuyruğa kadar sarı çizgilerle süslenmişlerdir. Yakalandığı zaman dışkı saldıkları ile bilinirler.

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir?

Eğer lezzetli bir sarpa balığı pişirmek istiyorsanız, büyük ve küçük balıkları ayrı pişirmelisiniz. Küçük sarpa balıkları, ızgara ve buğulama şeklinde tavsiye edilir. Büyük sarpa balıkları ise fırında oldukça lezzetli olmaktadır.

Kızartılan balıklar, genel anlamda besinler değerini kaybettiği gibi, sarpa balıkları da besin değerini kaybetmektedir. Kızartma şeklinde pişirme yöntemini önermeyiz. Eğer sarpa balığını kızartacaksanız saf zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Granit bir tava tercih edebilirsiniz. Tuz ve karabiber ile hazırlanabilir. Izgara olarak tercih ederseniz, sarpa balığı ızgara için uygun bir balıktır. Önemli olan nokta ise, ızgarada pişirirken derisinin yanmamasına dikkat etmelisiniz. İsteğe göre sarpa balığının yanına yeşillik ekleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.