Sarpa Balığının Faydaları Nelerdir?

03.02.2021
1.900
Sarpa Balığının Faydaları Nelerdir?

Sarpa Balığının Faydaları Nelerdir?, Yanlardan basık, pullu görünümü nedeniyle çipuraya çok fazla benzer. Türkiye’de en çok Akdeniz, Marmara, Ege Denizinde yaşadığı bilinmektedir. 1 kilograma kadar ulaşabilir. Dişleri sivri olmasa da çenesi oldukça kuvvetli bir balıktır. Planktonlarla ve kayalıklardaki yosunlarla beslenir. Kolay yakalanabilen bir balıktır. Yakaladığında dışkı salgılamaktadır. Bu şekilde ünlü olmuştur. Diğer, adı ise “Mevsim çipurası” olarak bilinmektedir. Eti lezzetsizdir diyebiliriz. İlk bahar ve son baharda üreme yapar.

Sarpa balığını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, “Sarpa balığı nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Sarpa Balığının Faydaları Nelerdir?

  • Kış aylarında mikroplarla savaşıp, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Nişasta ve karbonhidrat içermediği için kolaylıkla sindirilebilir.
  • Bütün balıklarda olduğu gibi sarpa balığı da hafıza kaybının ve erken bunamanın önüne geçer.
  • Yaşamınızı, sağlığını düşünüyorsanız haftada iki kez balık tüketmeyi unutmayın.
  • İçerisinde bol vitamin ve mineral olan sarpa balığı kas ve kemik gelişimini destekler. Eğer mevsiminde tüketilirse protein deposu olarak tercih edilebilir.
  • Kalsiyum ve iyot sayesinde, ihtiyacımız olan enerjiyi karşılar.
  • Göz ve diş sağlığı için tercih edilebilir bir balıktır. Hamilelik dönemindeki kişiler tüketirse, bebeğin beyin ve göz gelişimini destekler. Erken doğum riskini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.
  • Ekonomik olarak çok uygun bir balıktır 1 kilogram sarpa balığı 9,0 TL – 16,0 TL arasında satılmaktadır. Faydaları nedeniyle sarpa balığını evde tüketmenizi öneririz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.