Selülit ve Tedavisi Nedir

25.08.2020
431
Selülit ve Tedavisi Nedir

Selülit ve Tedavisi Nedir, selülite tam olarak bir hastalık diyemeyiz bizce uydurulmuş bir hastalıktır. Kalçanızda, göbeğinizde, deri altında oluşan pütürlü tabiriyle görünümleşen türdür. Selülit ya gençlerde ya da yaşlı kadınlarda oluşmaktadır. Tıp üzerinde bu durum sadece gençler ve yaşlı kadınlarda değil erkeklerde de yani kısaca tabir ile herkeste gözükmektedir. Doktorlar selüliti olan erkeklerin eşcinselliğe yakın olduğu gözlenmiştir.”itis” ise iltihaplanma anlamına gelen bir tabirdir. Bu selülit için geçerli olmayıp sadece kadının bağ dokusu için geçerlidir. Deriyi sıktığınızda deri portakal görünümünü almaktadır.

Bu bölgesel yağlanma ile ilgili problemde kadınları yardım arayışları ilk değil ve son da olmayacaktır. Özellikle bedenin üst kısmı zayıf olup henüz gelişmemiş kadınların bölgesel yağlanma çizgileri oldukça belirgindir. Bölgesel yağlanma oranlarını erkekler ve kadınlarda karşılaştırdığımızda erkekler %10,kadınların ise %25dir.Kadınlık hormonlarının bölgesel yağlanmaya yatkın olduğu gibi bir gerçek bulunmaktadır. İşte bu yüzden erkeklerin selülitle daha az karşılaştıklarının kadınların ise daha fazla karşılaşmalarının sebebidir.

Selülit ve Tedavisi Nedir ?

Selülit ve Tedavisi Nedir, Selülit tedavisinin kesin çözümü şu an yoktur. Selülite bir hastalık diyemeyeceğimize göre tedavisinin de bir ismi bulunmayacaktır. Yani tek yapabileceğimiz şey bu konuda başarı kazanmış yapılan şeyleri yaparak selülit problemimizi gidermeye çalışmaktır. Eğer kiloluysanız ilk yapmamız gereken şey kilolarımızdan kurtulmak olacaktır. Diyet ve diyet hakkında her şey adlı makalemize bakarsanız sizlere yardımcı olabileceğiz. Elbette kilo vermek diyetten yani yediğimiz şeyleri kısıtlamaktan geçecektir ve aynı zamanda yapacağımız aktif hareketlere oldukça bağlıdır. Eğer bölgesel yağlanmaya sahipseniz kilo vermeye çalışmanızın anlamı yoktur kilo verilse bile yağ olduğu yerde kalacaktır. Bunun için yapabileceğiniz tek şey aktif hareketleri bölgesel yapmak olacaktır.

Örnek verebileceğimiz aktif hareketler;

  • Yürüyüş
  • Bisiklet sürmek
  • Kürek çekme hareketi
  • Yer hareketleri
  • Yüzme (haftada iki kez)
  • Spor merkezlerinde aletli jimnastik
  • Jimnastik sonrası masaj
  • Sabah duşundan sonra bölgelere vücut fırçası veya lifli eldiven ile parmak uçlarından dairesel hareket ile bir masaj.
  • Sauna (ter atarak zayıflamak imkansızdır)

Selüliti tedavi edeceğini iddia eden ürünlerin hepsinde “kesin tedavi” gibi ibareler bulunacaktır. Ürünün içerisinde yağ/su veya su/yağ gibi emülsiyonlar (sıvı asıltı) gibi ürünler satılmaktadır. Bunlar sürülerek bulunan selülitleri “kesin tedavi” edeceğini söyler. Fakat bu tarz ilaçların hepsi anlamsızdır. Dermatologların bu tarz kremlerin zayıflatıcı vs. kremlerin bir işe yaramadığını belirtmektedirler. Sizin yapacağınız şey ise şunlar olur;

Karbonhidrat ve yağ içeren yiyeceklerden uzak durup. Meyve, sebze ve protein ağırlıklı beslenmeye başlanmanız bunun yanında yapacağınız sizlere önerebileceğimiz aktif hareketleri yapabilirsiniz. Yosun banyolarının ise selülit etkisi ise tartışılmaktadır. Herhangi bir soru veya sorununuzda sizlere bir yorum uzaktayım.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.