Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir

28.01.2021
842
Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir, Siyah domates adını pek duyuramamış fakat, adeta keşfedilmemiş bir hazine niteliği taşıyan bir sebze. Bir antioksidan deposu olan siyah domates, aynı zamanda Akdeniz domatesi olarak da bilinmektedir. Bir diğer adı kumato olan siyah domates oldukça etli, sulu bir sebze olma özelliğindedir. Domatesler olgunlaştıkça siyah bir renk alırlar. Siyah domateste özel koşullarda ve çok az miktarda üretim yapıldığı için oldukça pahalı bir sebzedir.

Ülkemizde, Antalya’da yetiştirilen siyah domates, güzel koku ve lezzeti ile bilinmektedir. Antioksidan açısından, yaban mersini ve normal domatesin 3-4 katı kadar daha zengindir. Bu özelliği ile siyah domatesin kanser tedavisi üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir

  • Siyah domatesin içerisindeki likopen, başka besinlerde bulunan likopenden daha etkilidir. Siyah domates tüm faydasını bu özelliğine borçludur. İçerisindeki likopen maddesi, vücuttaki hücrelerin yenilenmesini destekleyip yapısını korumaktadır. Bu sayede hücrenin mutasyona uğrayıp, kanser ya da farklı hayati hastalıklar oluşturmasını engeller. Ayrıca domatesin içerisindeki siyah tohum, doğal olarak asidiktir ve lif bakımından da zengindir. Bu sayede sindirim sorunlarına da fayda sağlamaktadır.
  • Siyah domates mide duvarını, mide asidinden koruyup ülser, reflü gibi meydana gelebilecek ve yaşam kalitesini düşüren hastalıkların oluşmasını engeller. İçerisinde bulunan lifler, bağırsak florasını korur ve bağırsağın daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan siyah domates, ilaç ve kozmetik firmalarınca da tercih edilmektedir. Yaşlanmayı geciktirici bir özelliği olan siyah domates cilt üzerinde oluşan akne ve sivilce gibi sorunların yanı sıra, gözenek oluşumunu da önlemektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.