Solmuş Orkide Nasıl Canlandırılır

23.01.2021
1.195
Solmuş Orkide Nasıl Canlandırılır

Solmuş Orkide Nasıl Canlandırılır, Evinde çiçek bakmak isteyenler için Orkide, albenili oluşu ve zarif görünümü ile en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Böylesine zarif bir bitki öte yandan da oldukça nazlı olabilen bir yana sahip ne yazık ki. Güzel geçen bir tatilin dönüşünde gözünüzden sakındığınız orkidenizin sizi boynu bükük karşılaması üzücü olabilir. Ancak çözümsüz değil. Eğer sizler de solmuş orkidenizi nasıl canlandıracağınız hakkında bilgi sahibi olmak ve çiçeğini yeniden canlandırmak istiyorsanız sizleri makalemizin devamına alalım.

Vereceğimiz karışım tarifi ile evinizde bulunan birkaç basit malzeme, çiçeğinizi tekrar hayata döndürmek için yeterli olacak.

Solmuş Orkide Nasıl Canlandırılır

Solmuş Orkideler İçin Ev Yapımı Karışım Tarifi:
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 tane aspirin
  • 1 su bardağı su(temiz içme suyu tercih etmenizi daha iyi sonuçlar almak adına tavsiye ederiz)
  • Dezenfekte edilmiş bir sprey şişe
Solmuş Orkideler İçin Ev Yapımı Karışım Tarifi Nasıl Hazırlanır?
  1. Dezenfekte etmiş olduğunuz sprey şişenizin içerisine 1 su bardağı kadar suyu ilave edin.
  2. Şişenin içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tarçını ekleyin.
  3. 1 adet asprini güzelce ezin. Ardından şişeye ekleyin.
  4. Tüm malzemelerin birbirine güzelce karışmasını sağlamak için şişenin ağzını sıkıca kapatın. Ardından şiddetli bir şekilde çalkalayın.
  5. Arından şişenizi güneş girmeyen bir yerden 10-12 saat kadar beklemeye bırakın. Karışımınız sonrasında orkideniz için hazırdır.

Gelelim nasıl uygulanacağına:

Solmuş Orkideler İçin Ev Yapımı Karışım Tarifi Nasıl Uygulanır:

Sprey şişesinde yeterince beklemiş olan karışımınızı çiçeğinize uygulamadan önce takip bazı adımlar var. Öncelikle orkidenizin yaprağını dikkatlice temiz bir bez yardımı ile silin. Sonrasında sprey şişenizi karışımı homojen bir kıvama getirmek için kullanmadan önce çalkalayın. Uygulama esnasında spreyi çiçeğinizin yaprak ve köklerine uygulamalısınız. Aynı zamanda orkidenizin fazla ıslak bir hale gelmemesi ancak karışımın çiçeğinizin her yerine değmiş olması gerekir. Bu işlemi günde 1-2 sefer olmak üzere bir hafta-on gün kadar uygulamaya devam edin. Geçen süre boyunca çiçeğinizin kaydettiği gelişimi gözlemleyecek, çiçeğinizin canlandığını göreceksiniz.

Kökleri Çürümeye Başlayan ve Yapraklarında Mantarlanma Meydana Gelmiş Orkideler Hakkında:

Orkide bakımı devamlı olarak özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hassas bitkiler olan orkideler, düzenli ve dikkatli bir bakım isterler. Orkidelerin birtakım diğer sorunları ise köklerine oluşan çürümeler ve yapraklarında meydana gelen mantarlanmalardır. Bitkiniz için büyük sorunlara yol açabilecek bu problemlerden kaçınmak için sürekli tetikte olmanız iyi olacaktır. Bu problemler meydana gelmeden evvel belli önlemler almak ve oluşabilecek tahribatların önüne geçmek her zaman için iyidir. Bu konuda verebileceğimiz öneriler şu şekilde:

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus bitkinizin boyu için uygun bir saksı seçiminde bulunmanız. Orkideler, yapıları gereği çük küçük saksılardan hoşlanır. Bu durumda onları çok büyük saksılara taşımak hata olacaktır. Köklerini bir arada tutabileceği, eğer elinizden geliyorsa cam ve şeffaf olan saksı tercihlerine bulunmalısınız.

Değinmemiz gereken ve önem arz eden bir diğer konu başlığı ise orkidenizin sulanma aşaması. Sulama aşamasında aşırıya kaçmanız, ne yazık ki çiçeğinizin köklerinde çürüme meydana gelmesine sebep olabilir. Genel kanı haftada 1 kere sulamanın ideal olduğu yönünde olsa da, içerisinde bulunduğunuz iklim ve hava şartlarına göre bu rutinde değişikliklerde bulunabilirsiniz. Çiçeğinizi aynı saatte sulamaya özen göstermeniz de hem sizin hem de çiçeğiniz için bir alışkınlık oluşmasını sağlayacaktır. Orkidelerinizi sabah saatlerinde sulamanız çiçeğiniz için daha etkili olacaktır.

Orkidelerde karşılaşılan bir diğer problem ise yapraklarında meydana gelen mantar oluşumu. Bunu engellemek için orkidenizin yapraklarını nemli ve temiz bir bez ile haftada 1 sefer tozdan arındırmalısınız.

Eğer bitkinizde mantar oluşumu başlangıcı gözlemlediyseniz mantarın ilerleme kaydetmesine engel olmak için karışımı uygulamadan evvel bitkinizin yaprağına tarçın serpebilirsiniz. Bir süre bu şekilde beklemesi etkili bir çözüm yöntemi olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.