Soya Yağı Nelerde Kullanılır?

09.02.2021
812
Soya Yağı Nelerde Kullanılır?

Soya Yağı Nelerde Kullanılır?, Soya fasulyesinden elde edilmektedir. Hafif tatlı, kokusuz ve bitkisel bir yağ olarak bilinmektedir. Raf ömrünün uzatılması nedeniyle rafine edilmektedir. Rafine edilmemiş soya yağı, sağlık açısından daha faydalı olmaktadır. Amerika’da çok sık kullanılmaktadır. Linoleik ve linolenik yağ asitlerini barındırmaktadır. Bu yağ asitleri çok önemlidir. Hayvansal yağ türlerindeki gibi kolesterol barındırmamaktadır. Düzenli beslenmede önemli rol oynamaktadır.

Soya Yağı Nelerde Kullanılır?

  • Çok geniş kullanım alanı vardır. Mum, mürekkep yapımında, kozmetik ürünlerinde ve yiyeceklerde kendini gösterdiği bilinmektedir. Gıda sanayinde salata sosu, pişirme yağı, kahve kreması, margarin ve mayonez yapımında kullanılmaktadır.
  • Kızartma yapılırken, kızartmayı kokusuz hale getirdiği için tercih edildiği bilinmektedir.
  • Kozmetik ürünlerinde yer alan soya yağı, cilt bakımı için bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kremlerin bazıları soya yağı ile yapılmaktadır. Bu kremler cildin parlak ve canlı olmasında çok etkilidir.
  • Saç maskesi olarak kullandığınız ürünlere ilave edilebilmektedir. Saçlarınızın güçlenmesinde katkıda bulunmaktadır.
  • Saç bakımında kullandığında, lavanta ve uçucu yağlar ile karışım elde edilmektedir. Bu sayede karışım yapılabilmektedir. Lavanta ile karıştırılan soyu yağı sayesinde hem daha parlak hem de hoş bir kokuya sahip olunmaktadır.
  • Zayıflamak isteyen kişiler için, soya yağı büyük önem taşımaktadır. Önemli olan bir nokta ise soya yağı ile zayıflanmamaktadır. Salata ve yemeklerde kullanılan soya yağı hazımsızlık giderici özellik taşımaktadır. Bu sayede sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.
  • Çatlaklara ve kuru cilde pamuk yardımı ile masaj yapıldığında, giderildiği gözlemlenmiştir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.