Susam Yağının Faydaları ve Zararları

09.02.2021
706
Susam Yağının Faydaları ve Zararları

Susam Yağının Faydaları ve Zararları, Hindistan ve Güney Asya’da, çok önemli bir yeri olan susam yağı, çok eskiye dayanan bulgulara göre birden fazla hastalığın tedavisi amaçlı kullanılmaktaymış. Yapılan araştırmalara göre, keten tohum yağı veya çörek otu yağı gibi bitkisel, doymamış yağ asitleri içeren susam yağının önemi kanıtlanmıştır. Susam yağı çerisinde bulunan mineraller demir, çinko, magnezyum vb. mineraller olmasından dolayı cilt bakımı ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Lezzetli olması nedeniyle Japonya, Çin ve Hindistan mutfaklarında büyük bir yeri vardır.

Susam Yağının Faydaları ve Zararları

Merak konusu olan susam yağının ne gibi faydaları ve fazla tüketiminin ne gibi zararları olduğuna bakalım.

Susam Yağının Faydaları

 • Bünyesinde bulundurduğu demir sayesinde kansızlık tedavisini desteklemektedir. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Dişler fırçalanmadan önce dişlere sürülürse, dişleri beyazlatma etkisinden yararlanılabilmektedir. 1 yemek kaşığı susam yağı ağıza alınıp, 5-10 dakika bekletilir ve ardından ılık su ile fırçalanarak kullanılmaktadır.
 • Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Güneş koruyucu olarak kullanılabilmektedir.
 • Ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel etkiye sahiptir.
 • Uyku düzensizliği için kullanıldığı bilinmektedir.
 • Migren atakları ve baş ağrıları için kullanılmaktadır. Susam yağı ile yaptığınız masaj ağrılarınızı dindirebilecektir.
 • Çinko açışından zengin olmasından dolayı sivilce oluşumunu engelleyip, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
 • Kan şekerini düzenlemede yardımcı olan susam yağı, şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ani agresiflik, sinir yani duygu durum bozuklukları için kullanılabilmektedir.
 • Ciltte oluşan yanık, yara tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde hücre yenilenmesinde rol oynamaktadır.
 • Diz ağrıları için kullanımı Ender Saraç tarafından önerilmektedir. Diz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Susam Yağı Zararlı Mı?, Susam Yağının Zararları

Bu kadar yararı var peki zararı var mıdır? Merak içerisindeyseniz işte yanıtı:

İçerisindeki proteinden dolayı alerjiye neden olabilmektedir. Ailesinde alerjiye eğilimi veya alerjiye eğilimi olan çocukların susam tüketmesi tehlikelidir. Alerji belirtileri şunlardır; kaşıntı, öksürük, tıkanıklık, ishal, kusma, burun akıntısı, hapşırık… Susam alerjiniz var ise 1 saat sonrasında ortaya çıkıp 24 saat boyunca devam etmektedir. Doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.