Tansiyon Neden Yükselir?

21.10.2021
481
Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon Neden Yükselir?, Ülkemizde her 3 erişkinden 1 kişinin yüksek tansiyon hastalığı var ve neredeyse yarısının bu hastalığından haberi olmuyor. Genellikle baş ağrısı, kulakta çınlama, uğultu ve baş dönmesi gibi semptomlarla kendini boy gösteren yüksek tansiyon, sinsi ve hızlıca ilerleyerek kalp yetmezliğine de uygun bir ortam oluşturabiliyor. Yüksek tansiyon riskini artıran unsurların içerisinde hareketsiz yaşam, fazla kilo, şeker hastalığı, aşırı tuz kullanımı, alkol ve stres var. Günlük yaşantı da hemen hemen herkeste olan faktörler bunlar. Bu yüzden bende hipertansiyon yok deyip ihmal etmeyin. Sizde yüksek tansiyon olabilir.

Yüksek tansiyon kalbin yükünü artırır ve kalp ağır bir basınca karşı çalışmaya maruz kalır. Kişinin kalbi bu basınçtan kurtulamadığı takdirde kalp kapı ve duvarları kalınlaşır ve hatta kalp yetmezliği gelişebilir. Atardamarların içerisindeki bu bahsettiğimiz yüksek basınç damar duvarlarına ciddi zararlar verir. Göz, böbrek, kalp ve beyin damarlarımız bu yıllar boyunca tepki vermeden bu basınçlara ses etmeyebilir. Belirti göstermez.

Tansiyonu kontrol edebilmek için alınması gereken tedbirler şunlardır;

  • Alkol kullanımı sınırlandırılmalı ve sigara kesinlikle bırakılmalıdır
  • Tuz, hazır ve doymuş yağ kullanımı azaltılmalıdır.
  • Meyve ve sebze sık tüketilmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapılmalı ve hareketsiz kalınmamalıdır.

Yüksek tansiyonun tedavisinde doğru bilinen yanlışların arasında ise sarımsak ve limon suyu gibi gıdaları tüketip tansiyonun düşmesini sağlamaktır. Soğan sarımsak ve limon suyu doğru bir tedavi sağlamaz sadece tansiyonun kısa süreli düzenlenmesine olanak sağlar. Evde yapılan bu uygulamalara rağmen tansiyonunuz düşmemekteyse mutlaka bir uzman hekime başvurun.

Soru ve görüşlerinizi aşağıdan yorum yaparak iletebilirsiniz.  Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Sık Sorulan 5 Soruya ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.